Polskie Radio
Section05
recykling

Duże wsparcie dla inwestycji w gospodarce odpadami. Sprawdź szczegóły

Przedsiębiorcy, samorządy oraz inne podmioty mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w związku z selektywnym zbieraniem odpadów i recyklingiem, jak i budową instalacji do gospodarowania odpadami, budową spalarni produkujących ciepło oraz energię elektryczną. Do końca przyszłego roku można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pożyczki i dotacje na ten cel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dofinansowanie polityka GOSPODARKA recykling środowisko

Kupujesz nowe, wyrzucasz stare? Tony ciuchów-śmieci na chilijskiej pustyni

Większość z nas każdego roku czyści swoją szafę i wyrzuca z niej kilogramy nieużywanych ubrań. Często chcemy, by trafiły one do potrzebujących, tymczasem nie zawsze się tak dzieje, a tysiące ton odzieży, której nie potrzebujemy i której nie sprzedały sklepy - lądują w kilku innych krajach świata. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia recykling moda STYL ŻYCIA Kasia Dydo Adrianna Janiszewska Chile

Odzysk opakowań z tworzyw sztucznych może być wyższy niż 90 proc. Ekspert: kluczem jest system kaucyjny

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Według ekspertów możliwe jest poddawanie recyklingowi ponad 90 proc. plastikowych części opakowań, ale warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu kaucyjnego, również na opakowania jednorazowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia recykling

System kaucyjny w Polsce wciąż kuleje. Ekspert: są doświadczenia, z których możemy brać przykład

Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych na przykład z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recykling opakowanie zwrot kosztów gospodarka odpadami

Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu ekologia środowisko recykling konsument sklep Aleksander Ziemiańczyk