Katalog grzechów polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 16:52
Wyprzedzanie na trzeciego, jazda po pijaku i brawura – to, zdaniem dziennikarki motoryzacyjnej Katarzyny Frendl, typowe grzechy polskich kierowców.
Audio

Polskim kierowcom brakuje wyobraźni, pokory i… manier – ocenia Katarzyna Frendl, redaktor naczelna portalu motocaina.pl. Co gorsza, braki te występują u nas na masową skalę. – Każdy z nas mógłby wskazać mnóstwo przykładów nieodpowiedzialnego zachowania na drodze – ubolewa gość czwórkowego „Magazynu”.

Najcięższym, bo często fatalnym w skutkach przewinieniem jest jazda pod wpływem alkoholu – nie ma wątpliwości gość Czwórki. – Walczymy z tym zjawiskiem, ale, jak wskazują statystyki, trudno jest nam się z nim uporać – zwraca uwagę Katarzyna Frendl. Co gorsza, jazda „na podwójnym gazie” spotyka się z przyzwoleniem społecznym. Rodzina czy przyjaciele, lekceważąc ryzyko, na ogół decydują się wsiąść do samochodu, za którego kierownicą siada pijana osoba.

Polscy kierowcy mają ponadto zbyt wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach. Jeżdżą zbyt agresywnie i gwałtownie. W ocenie Katarzyny Frendl, niektórzy mają ponadto we krwi „zapomnienie”. – Zjawisko to polega na tym, że kierowca, mając zamiar skręcić w lewo, jedzie pasem, którym poruszają się samochody jadące na wprost. Następnie prowadzący pojazd mija wszystkich stojących na lewoskręcie, po czym gwałtownie wcina się między samochody – tłumaczy gość Czwórki. Według Katarzyny Frendl, to przejaw typowego dla polskich kierowców chamstwa.

Wyrazem nadmiernej pewności siebie jest jeszcze jedna naganna skłonność rodzimych mistrzów kierownicy. – Mamy tendencje do wyprzedzania na trzeciego, co rzadko można zauważyć na innych europejskich drogach – ubolewa Katarzyna Frendl, podkreślając, że te wyjątkowo niebezpieczne manewry są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Katarzyną Frendl. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Justyna Dżbik
Czytaj także

Kierowco, nie daj się zimie!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 11:40
Zimowy płyn do spryskiwaczy, wizyty w myjni, zimowe opony i oswajanie się z poślizgami: oto warunki przetrwania na drogach zimą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciepłe nie znaczy bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 17:23
Gruba kurtka, futerkowa czapka, wełniane rękawiczki czy buty na obcasie – m. in. te części zimowej garderoby mogą istotnie zmniejszyć bezpieczeństwo kierowcy – podkreśla Katarzyna Frendl z portalu motocaiana.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motoryzacyjny wypas

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 11:32
Otwieranie auta kartą zbliżeniową, czujniki wykrywające zmęczenie kierowcy czy też system automatycznego parkowania – o rozwiązaniach ułatwiających życie kierowcom mówiła w Czwórce Katarzyna Frendl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Można szybciej, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 11:21
Od 31 grudnia 2010 roku kierowcy mogą szybciej jeździć po polskich drogach. Według nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym limity prędkości zostały zwiększone o 10 km/h.
rozwiń zwiń