Akupunktura - igły wcale nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 12:00
Pierwsze skojarzenie ze słowem "akupunktura" to oczywiście igły. I choć może się wydawać, że to bardzo bolesna metoda leczenia – wcale tak nie jest. Prawidłowe posługiwanie się tymi igłami wcale nie przysparza bowiem cierpień pacjentowi, a za to może zdziałać cuda.
Audio
  • Akupunktura i akupresura - metody leczenia medycyny wschodniej (4 do 4/Czwórka)
Akupunktura
AkupunkturaFoto: Glow Images/East News

– Akupunktura jest jedną z metod leczenia w medycynie południowo-wschodniej. Jest tam szeroko wykorzystywana – opowiada dr Sukhee Tserendemerel, lekarz i specjalista w dziedzinie medycyny wschodniej – Pochodzi ze starożytnych Chin, a historia jej stosowania sięga 4000 – 5000 lat.

Akupunktura polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc w ludzkim ciele, tzw. punktów energetycznych. – One znajdują się w tzw. kanałach energetycznych, rozłożonych wzdłuż ciała – mówi Tserendemerel. – Nakłuwając, odblokowujemy je, a dzięki temu leczymy.

Jak podaje ekspert, według Światowej Organizacji Zdrowia, za pomocą akupunktury można leczyć niemal 200 różnych schorzeń, m.in. neurologicznych. – Można ją także stosować u pacjentów w każdym wieku, od osób młodych, po starsze – tłumaczy Tserendemerel.

Akupunktura jest też podobno skuteczna w leczeniu uzależnień. Jak twierdzi dr Tserendemerel, pozbyć się nałogu nikotynowego przy jej pomocy udaje się nawet 70 proc. pacjentów.

Innym nieodłącznym elementem medycyny wschodniej jest akupresura, która z kolei polega na uciskaniu konkretnych miejsc w ludzkim ciele. – Tę metodę można stosować nawet w warunkach nieklinicznych – mówi ekspert. – Jeśli zauważymy na ulicy wypadek, a znamy się na akupresurze, będziemy w stanie uratować komuś życie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka medycyna zdrowie
Czytaj także

Doktor Google i wiejskie znachorki wciąż "leczą" Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 11:00
"Pokonaj Mitomana" to dwuetapowy konkurs adresowany do tych, którzy chcą się wykazać wiedzą na temat zweryfikowanych medycznych mitów i nie boją się publicznej konfrontacji z przeciwnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mentole" bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Choć od niedawna sprzedaż papierosów typu "slim" jest zakazana, papierosy mentolowe cały czas są w obiegu. Tymczasem właśnie mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, co powoduje większe ryzyko nowotworów płuc - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ospa Party", czyli o szczepieniach w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 11:30
"Ospa Party" to spotkania, na których dzieci zdrowe mają zarazić się od jednego chorego, by w ten sposób uniknąć szczepionki i ewentualnej choroby w przyszłości. – Na szczęście, w Polsce rodzice szczepią swoje dzieci – mówił w "Poranku OnLine" Marek Posobkiewicz.
rozwiń zwiń