"Mentole" bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Choć od niedawna sprzedaż papierosów typu "slim" jest zakazana, papierosy mentolowe cały czas są w obiegu. Tymczasem właśnie mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, co powoduje większe ryzyko nowotworów płuc - alarmują eksperci.
Audio
  • Jak zabijają papierosy mentolowe? Czym różnią się od zwykłych papierosów? - materiał Bartka Wasilewskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
Mentole bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?
Foto: Glow Images/East News

Komisja Zdrowia Parlamentu Europejskiego poparła zakaz sprzedawania papierosów typu "slim" na terenie krajów UE. Na cenzurowanym znalazły się także popularne "mentole", więc nie jest wykluczone, że i ta używka zostanie niebawem wycofana z obiegu.

Czym różnią się zwykłe papierosy od tych mentolowych i slimów?

Wspólnym mianownikiem jest nikotyna i… cała elektrownia jądrowa. - Kadm, amoniak, tlenek węgla, metanol - wymienia składniki papierosów Krzysztof Królikowski z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc . - I oczywiście dwa składniki, które odkryła nasza uczona Maria Skłodowska-Curie, czyli polon i rad. To jak niewielki Żarnowiec - dodaje.

Zdaniem eksperta nie ma istotnej różnicy w składzie chemicznym papierosów różnych typów. - Nie jest ważne, czy mówimy o papierosie zwykłym, ultra lekkim, czy waniliowym. Każdy zawiera substancje smoliste i nikotynę. A zatem nie tylko uzależnia, ale także jest rakotwórczy - mówi Królikowski.

Według prof. Witolda Satońskiego popularne "mentole" stanowią jednak dla naszych organizmów większe zagrożenie niż zwykłe papierosy. - Mają większe obciążenie substancjami rakotwórczymi i zmieniają tor wprowadzania dymu do organizmu ludzkiego - mówi ekspert. - A palenie papierosów cienkich powoduje, że wdychamy ten dym głębiej, bardziej raptownie i zaciągamy się więcej razy.

Glow
Glow Images/East News

Okazuje się, że mentol, który zawierają miętowe papierosy, ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, a to powoduje większe ryzyko nowotworów płuc.

Do tego dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny, bowiem właśnie substancje smakowe sprawiają, że palenie papierosów staje się przyjemne. I wierzymy, że palimy nie truciznę, a substancję, która ma "odświeżać"...

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
rozwiń zwiń