Bhutan - zagrożona kraina szczęśliwości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:00
Podobno w Bhutanie ludzie są szczęśliwsi, bardziej pozytywni. Z tego powodu dla wielu turystów ten kraj jawi się jako raj, baśniowa kraina. Są jednak też tacy, którzy kojarzą go z tyranią.
Audio
  • O Bhutanie opowiada Felicja Bilska (Czwórka/4 do 4)
W Bhutanie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży papierosów, wprowadzony przez króla.
W Bhutanie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży papierosów, wprowadzony przez króla. Foto: Glow Images/East News

W Bhutanie nie spotkamy szklanych drapaczy chmur czy betonowych wieżowców, dominuje architektura tradycyjna, historyczna. Ludzie ubierają się w tradycyjne stronie, żyją blisko natury.

- W Bhutanie szczęście nie jest rozpatrywane jako szczęście jednostki, tylko jako całość, odnoszone jest w stosunku do grupy. Jeśli grupa jest szczęśliwa to jednostka też - mówi Felicja Bilska przewodniczka, autorka przewodników, właścicielka butiku Etnikana.
Gość "4 do 4" przyznaje, że spotkała się z bardzo skrajnymi relacjami z Bhutanu. Felicja Bilska w swoich relacjach wybiera drogę środka. - Moim zdaniem Bhutan jest absolutnie magicznym miejscem, które tworzone jest przez krajobraz i ludzi. Jest tam też swoista wibracja, która uspokaja. Ludzie żyją bardzo blisko natury i to się czuje - mówi gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Nie można jednak mówić, że Bhutan jest państwem idealnym, bo nie jest. Ma swoje problemy, ten kraj się też rozwija, za postępem przychodzą też niebezpieczeństwa. Co widać w miastach Bhutanu - wyjaśnia.
Wielu wrażeń dostarcza sama podróż do Bhutanu, lot bardzo blisko gór. Ciekawostką jest, że w tym państwie nie ma czegoś takiego jak turystyka indywidualna czy backpackerska.
- Bhutańczycy nie chcą takiej turystyki - wyjaśnia Felicja Bilska. - By pojechać do Bhutanu należy skontaktować się z tamtejszym agentem, a on zadba o nasz pobyt w swoim kraju.
Co ciekawe, widać, że Bhutańczycy nie mają kompleksu białego człowieka, charakterystycznego np. dla Indii. Nie biegają za turystami, nie żebrzą.

Odwiedź z Czwórką najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

(pj)

Czytaj także

Madera - nagradza widokami

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 07:00
Na Maderze nie ma ścieżek rowerowych, ale widoki są tak fantastyczne, że wynagradzają największe trudy górskich rowerowych wspinaczek - mówi Jakub Jankowski, podróżnik, rowerzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staromodna gościnność Czeczenów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:00
Na początku lat 90 Czeczenia ogłosiła niepodległość, co w niedługim czasie pociągnęło za sobą zbrojną interwencję Rosji i dwie wojny czeczeńskie. Wtedy kojarzyliśmy Czeczenów z bojownikami o wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Birma - miejsce, które ciągle jest do odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:30
- Birma to kraj, który jest piorunującą mieszanką i do azjatyckich "prymusów", takich jak Tajlandia, jeszcze mu daleko - mówi podróżniczka Anna Olej-Kobus. - Ale to może być zaletą, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią podróżować utartymi szlakami.
rozwiń zwiń