Polskie Radio
Section05
Czeczenia

TYLKO U NAS Żanna Niemcowa: Putin blokuje śledztwo ws. śmierci ojca

Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Żanna Niemcowa Władimir Putin Borys Niemcow TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Ramzan Kadyrow Czeczenia Europa

Grozne: protest przeciw prześladowaniu muzułmanów w Birmie

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w poniedziałek w centrum Groznego, stolicy Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, przeciwko przemocy wobec muzułmanów Rohingya w Birmie. Organizatorzy mówią o ponad milionie uczestników demonstracji. W akcji wziął udział prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow. Akcja w obronie Rohingya miała miejsce też w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko Czeczenia islam ŚWIAT Ramzan Kadyrow

Związki rosyjskich służb z dżihadystami na Kaukazie

Jedną z pierwszych decyzji Władimira Putina jako prezydenta było wejście rosyjskich wojsk do Czeczeni. Aleksander Litwinienko (były pracownik FSB, który został otruty przez rosyjskie służby) donosił, że zamachy terrorystyczne w Rosji, za które obwiniano czeczeńskich separatystów, były organizowane przez służby specjalne. O rosyjskich służbach mówił w audycji Kulisy Spraw reportażysta wojenny i dokumentalista Marcin Mamoń.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czeczenia Kaukaz Kaukaz Południowy Władimir Putin Aleksander Litwinienko FSB

Powstanie Warszawskie. Seweryn w spektaklu Wyrypajewa

Andrzej Seweryn zagra w spektaklu przygotowanym z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego i opartym na dzienniku Poliny Żerebcowej. - Ona jest poetką, pisarką, która w wieku 9 lat zaczęła opisywać wojny czeczeńskie, a raczej losy swojej rodziny w tamtych latach - mówi aktor.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Powstanie Warszawskie TEATR KULTURA Czeczenia Muzeum Powstania Warszawskiego Wojciech Waglewski Agnieszka Glińska Monika Borzym

"Grozi mu śmierć”. Mińsk wydał Rosji mistrza MMA z Czeczenii

Niezależne media w Rosji i na Białorusi alarmowały że zatrzymanemu przez białoruskie służby Muradowi Amrijewowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Mimo to deportowano go do Rosji. Mężczynę ściga terroryzujący Czeczenię Ramzan Kadyrow. Dramatyczny apel wystosowali jego rodzice. Amrijew był w Czeczenii torturowany przez ludzi z oddziałów Ramzana Kadyrowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Czeczenia Białoruś Raport Białoruś Ramzan Kadyrow

Rosja: chcieli złożyć petycję, czeka ich proces

Aktywiści organizacji Change.org zebrali 400 tysięcy podpisów w obronie prześladowanych w Czeczenii homoseksualistów. Chodzi o alarmujące doniesienia o polowaniach na nich w państwie Ramzana Kadyrowa, ci mieli być następnie zabijani  i torturowani. Sprawa ta zaniepokoiła nawet Władimira Putina. Działacze chcieli złożyć petycję z podpisami w prokuraturze, ale zostali zatrzymani. Teraz czeka ich proces.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin ŚWIAT Rosja Czeczenia Ramzan Kadyrow