Polskie Radio
Section05
Czeczenia

Czeczeńcy walczą po stronie Ukraińców. Media w USA: "drugi front" uderzy w Moskwę

Siły czeczeńskie dołączyły do ukraińskich żołnierzy, by walczyć z Rosjanami - donoszą amerykańskie media. Chodzi o batalion Dżochara Dudajewa i batalion Szejka Mansura, którzy walczą u boku ukraińskich obrońców. Z kolei po stronie Putina opowiedzieli się Kadyrowcy. Media w USA piszą, że Władimir Putin musi zmierzyć się z "drugim frontem" i przewidują nawet wojnę domową w Czeczenii, która mogłaby zmusić Kreml do wycofania części wojsk z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Czeczenia Ukraina Rosja

Czeczeni oskarżeni o wspieranie terroryzmu znowu staną przed sądem? Tego chce prokuratura

W kilkuletnim głośnym procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. Wyroki zostały utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy. Teraz prokuratura złożyła kasacje od prawomocnego wyroku uniewinniającego mężczyzn.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura terroryzm sąd Państwo Islamskie Białystok regiony podlaskie ISIS Czeczenia

Czeczeni walczą u boku Ukraińców przeciwko Rosji. Zakajew: ich liczba będzie rosnąć

Na Ukrainie są już żołnierze narodowości czeczeńskiej. Jestem przekonany, że liczba gotowych i chcących wziąć udział w walkach będzie wzrastać - powiedział w TV Republika Ahmed Zakajew, były premier Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Odnosząc się do pogróżek Ramzana Kadyrowa, stwierdził, że "można ich słuchać, żeby wiedzieć, co ma na myśli Kreml".
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia wojna na Ukrainie Ukraina

Rosja planuje ataki terrorystyczne w swoim kraju, aby oskarżyć Ukrainę. "Chcą wywołać histerię"

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow przekazał, że rosyjskie służby specjalne planują przeprowadzenie zamachów na obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej na terytorium Rosji, aby oskarżyć o to Ukrainę i wywołać antyukraińską histerię. - Bardzo symbolicznie wygląda to, że rządy Putina w Rosji rozpoczęły się od ataków terrorystycznych w stylu KGB na wielopiętrowe budynki mieszkalne, co posłużyło jako pretekst do najazdu na Czeczenię. A teraz jest możliwe, że te rządy zakończą się w podobny sposób - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni terroryzm Czeczenia Europa

"Uznano, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie". Adam Borowski o wojnach czeczeńskich

- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Adam Borowski. Gościem "Debaty dnia" był również zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Adam Borowski ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin Józef Stalin Czeczenia Europa

"Prowadzi armię opłacaną przez Moskwę". Prof. Grochmalski o przywódcy Czeczenii

- Prowadzi armię opłacaną przez Moskwę, która terroryzuje cały Kaukaz, która porywa i morduje ludzi. To na jego polecenie zabijani są na całym świecie politycy - o Ramzanie Kadyrowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa Europa Wschodnia serwis wschodni wojna 2022 konflikty międzynarodowe Czeczenia Polskie Radio 24

17 lat od ataku na szkołę w Biesłanie. Wstrząsające relacje świadków

17 lat temu, 1 września 2004 roku, w pierwszym dniu roku szkolnego, w Biesłanie w Osetii Północnej zamachowcy zaatakowali szkołę podstawową. 33 terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy Szamila Basajewa wzięło za zakładników wszystkie osoby znajdujące się w szkole. Napastnicy zażądali wycofania wojsk federalnych z Czeczenii. W ataku zginęło niemal 350 osób, a ponad 800 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Czeczenia zamach terroryzm szkoła Osetia Południowa