Polskie Radio
Section05
Czeczenia

Ramzan Kadyrow lojalny wobec Kremla. Jest gotów pomóc w walce z rebelią Prigożyna

W obliczu zbrojnego wystąpienia Jewgienija Prigożyna, przywódca Czeczenii na na rosyjskim Północnym Kaukazie pozostał wierny prezydentowi Władimirowi Putinowi. Ramzan Kadyrow nazwał zbrojny bunt najemniczej Grupy Wagnera "nożem w plecy" i zadeklarował, że jego siły są gotowe pomóc w stłumieniu tej rebelii - informuje agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja serwis wschodni wojna 2023 wojna na Ukrainie Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera Ukraina Ramzan Kadyrow Czeczenia

Były oficer rosyjskiego wywiadu tworzy Batalion Syberyjski walczący po stronie Ukrainy

Pochodzący z Jakucji na Syberii były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Władisław Ammosow tworzy Batalion Syberyjski, który będzie walczył po stronie Ukrainy "przeciwko reżimowi Putina"; wojskowy pomyślnie przeszedł weryfikację w ukraińskich siłach zbrojnych i służbach specjalnych - poinformowało w poniedziałek wieczorem Radio Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Czeczenia

Wywiad wojskowy: Prigożyn i Kadyrow tworzą armie, które służą ochronie władzy Putina

Jednostki kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także zarządzaną przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, utworzono głównie po to, by przeciwdziałać ruchom odśrodkowym w Rosji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Czeczenia

"Putin nie liczy się z ludzkim życiem". 20 lat od szturmu na teatr na Dubrowce

- Zamach na Dubrowce i sposób, w jaki był przeprowadzony szturm, pokazały, że dla Władimira Putina nie liczy się ludzkie życie, życie zakładników - mówi politolog Iwan Prieobrażenski. 20 lat temu po akcji antyterrorystów w moskiewskim teatrze zginęło co najmniej 130 osób.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA terroryzm Rosja Władimir Putin Anna Politkowska Aleksander Litwinienko

Teatr na Dubrowce. W akcji rosyjskiego specnazu zginęło ponad sto osób

– Terroryści czeczeńscy przetrzymują kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce. Grożą zabijaniem zakładników, straszą, że wysadzą się ze wszystkimi, jeśli siły specjalne dokonają szturmu - ta wiadomość zelektryzowała 20 lat temu cały świat. Trzy dni później, 26 października, rosyjskie służby specjalne rozpoczęły akcję odbijania uwięzionych.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA Sygnały Dnia terroryzm Rosja

ANALIZA Od morderstwa Politkowskiej do wojny na Ukrainie. Czego śmierć dziennikarki powinna była nauczyć Niemcy i Elona Muska?

Morderstwo Anny Politkowskiej to jedno z wielu dramatycznych ostrzeżeń o naturze Rosji putinowskiej, które Zachód zlekceważył. Wielu nie nauczyło się niczego także po wojnie w Gruzji czy aneksji Krymu. Niestety nawet wojna na Ukrainie nie sprawia, że rozumienie zagrożenia stało się powszechne, co widać choćby po polityce Niemiec, Francji, wypowiedziach Elona Muska.
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA ŚWIAT Rosja Ukraina Anna Politkowska Czeczenia Kreml Władimir Putin

Brutalne zabójstwo reżimu Kadyrowa. Czeczeński opozycjonista torturowany i "rozerwany granatem"

Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował o śmierci czeczeńskiego opozycjonisty Sałmana Tepsurkajewa, który krytykował władze tej republiki na rosyjskim północnym Kaukazie, a w szczególności jej przywódcę Ramzana Kadyrowa. 19-latka aresztowano na południowym zachodzie Rosji i wywieziono do Czeczenii. Po trwających tydzień torturach został "rozerwany granatem" na jednym z poligonów wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Czeczenia opozycja reżim