Joy Division - brytyjska melancholia i smutek słowiańskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 09:20
- Nie jesteśmy cover bandem - deklarują członkowie Heart & Soul. - Grając utwory Joy Division składamy hołd jednemu z najważniejszych zespołów w historii muzyki.
Audio
  • O Joy Division i muzyce inspirowanej stolicami świata opowiadają członkowie Heart & Soul (Czwórka/DJ Pasmo)
Koncert Joy Division w marcu 1979 roku w Manchesterze
Koncert Joy Division w marcu 1979 roku w ManchesterzeFoto: PAP/Martin O'Neill/Retna Pictures

Joy Division to fenomen muzyki współczesnej. Grupa istniała 4 lata, a jej działalność zakończyła samobójcza śmierć lidera zespołu. Do dziś jednak etos Iana Curtisa oraz muzyczne dokonania Joy Division inspirują kolejne pokolenia muzyków. Inspirują i zobowiązują, bo Curtis ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Pisał dojrzałe teksty, był mistrzem scenicznej kreacji, a jednocześnie człowiekiem wrażliwym, na wskroś przesiąkniętym smutkiem całego świata.

W gronie artystów, którzy sięgnęli po repertuar legendy z Manchesteru znaleźli się także muzycy z formacji Heart & Soul. Korzenie projektu sięgają 2009 roku, kiedy to do Bodka Pezdy z Agressivy 69, Kuby Wandachowicza i Marcina "Cinassa" Kowalskiego z CKOD dołączyli: Robert Tuta (Agressiva 69, NOT), Sławomir Leniart (Agressiva 69, Made In Poland), Piotr Pawłowski (Made In Poland) i Krzysztof Żurad związany kiedyś m.in. Jesus Chrysler Suicide. Do dziś grupa ma otwartą formułę, a na ostatnim krążku dołączyły do niej m.in. Hania Malarowska oraz Bela Komoszyńska z Sorry Boys. - Na początku byliśmy zespołem stworzonym na potrzeby jednego koncertu, zorganizowanego w 30. rocznicę wydania albumu "Closer" - wspomina Sławek Leniart. - Z tego jednego występu zrobiły się trzy, potem nagraliśmy EP-kę z Rykardą Parasol, a teraz, po dwóch latach przygotowań, wydaliśmy krążek "Heart & Soul presents songs of Joy Division".

Płyta grupy Heart & Soul to nie jedyne wydawnictwo z utworami Joy Division w interpretacji polskich artystów. 18 maja 2007 roku, w dwudziestą siódmą rocznicę śmierci Curtisa, ukazał się krążek "Warszawa. Tribute to Joy Division". Znalazły się na nim m. in. "Isolation" w wykonaniu Agressivy 69, "A Means To An End" One Million Bulgarians, "New Dawn Fades" Jolanty Kossakowskiej oraz kompozycje inspirowane utworami Anglików, lecz zaśpiewane po polsku: "Koniec kryzysu" Pustek i "Warszawa" Masali.

(kul)

Czytaj także

United States of Beta: zarażamy jazzem i muzyką świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 08:00
- Udział w projekcie United States of Beta pozwolił mi połączyć etniczne inspiracje z jazzem - mówi Michał Rudaś. - Praca z jazzowym trio była ciekawym doświadczeniem, cieszę się, że mogłem się zmierzyć z takim wyzwaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Banach: ojcostwo odkryło mnie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:09
- Bycie ojcem i odkrycie w sobie zupełnie nowych pokładów miłości, uczuć, odpowiedzialności pozwala mi też na nowy etap w pasji, życiu artystycznym - opowiedział w Czwórce Piotr Banach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Sikora na szlaku wielkiej kariery

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 18:22
Przebojem podbiła serca fanów oraz krytyków doskonałym występem w telewizyjnym show. Natalia Sikora to jedna z najciekawszych postaci młodego pokolenia na muzycznej scenie.
rozwiń zwiń