Kluczbork stolicą reggae

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 13:30
Tutaj narodziła się legenda polskiego reggae, grupa Bakshish. Tutaj pojawiało się najwięcej jamajskich nowości, które potem rozchodziły się w Polskę. Od 6 lat Kluczbork ma jeszcze jeden powód do dumy. To Stolica Reggae Festiwal, na którym w tym roku zagrają m.in. Marika i Dub Pistols.
Audio
  • Maken rozmawia z organizatorami Stolica Reggae Festiwal (Czwórka/DJ Pasmo)
Marika będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji Stolica Reggae Festiwal. Na zdjęciu: artystka na Czwórkowej scenie w Ministerstwie Dźwięku
Marika będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji Stolica Reggae Festiwal. Na zdjęciu: artystka na Czwórkowej scenie w "Ministerstwie Dźwięku" Foto: Bartosz Bajerski

Po raz pierwszy na festiwalowej mapie impreza pojawiła się w 2008 roku, a na przestrzeni tych kilku lat przeszła dużą metamorfozę. I tak z jednodniowego koncertu w amfiteatrze w Byczynie, festiwal rozrósł się do trzech dni, stale rozbudowując line-up i wzbogacając program o pozamuzyczne atrakcje.

Czytaj: Dready - odzwierciedlenie duszy >>>

/

- Moglibyśmy mieć więcej pieniędzy, żeby poszaleć z gośćmi z zagranicy. Ale na razie cieszymy się z tego, co do tej pory udało nam się osiągnąć - mówi Damian Skolmowski. - Z roku na rok stosunek lokalnych władz do naszej inicjatywy zmienia się na lepsze. Doceniają to, że promujemy miasto, że na festiwal przyjeżdża coraz więcej ludzi.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach od 8 do 10 sierpnia. I choć do rozpoczęcia festiwalu zostało coraz mniej czasu, goście Makena przyznają, że sporo jeszcze przed nimi pracy. - Jesteśmy na ostatniej prostej, ale z doświadczenia wiemy, że ogarniemy - śmieją się "Żółw" i Damian. - Najważniejsze rzeczy mamy dopięte, line-up od dawna uzgodniony, wierzymy, że będzie ok.

W tym roku wśród zaproszonych do Kluczborka gości znaleźli się m. in. Marika i Spokoarmia, Jafia Namuel, Vavamuffin, Rootzmans oraz założona przez producenta i znanego londyńskiego didżeja, Barry’ego Ashwortha, formacja Dub Pistols i nowozelandzki zespół Cornestone Roots.

Zobacz także: Koncert Mariki w Czwórce [WIDEO] >>>

Stolica Reggae Festiwal jako jedna z nielicznych imprez poświęconych tej muzyce stawia na nowoczesne brzmienia, ale organizatorzy zapewniaja, że nie zamykają się na żadne gatunki i nurty. - To nie jest tak, że każdego roku musi być elektronika, ale nie będziemy ukrywać, że takie dźwięki "wchodzą" nam najlepiej. A że za każdym festiwalem stoją gusta muzyczne ludzi, którzy go tworzą, to w Kluczborku stawiamy na takie właśnie klimaty - podsumowują członkowie Stowarzyszenia ARTIS ACTIONES.

Szczegółowy program festiwalu poznasz słuchając nagrania z "DJ Pasma". Zapraszamy!

(kul, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA reggae
Czytaj także

Ula "Afro" Fryc - królowa dancehallu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 12:30
- Dancehall jako taniec wywodzi się z Afryki, z obrzędów, podczas których ludzie wpadając w trans łączyli się ze sobą duchowo - opowiada Ula "Afro" Fryc. To najbardziej utytułowana tancerka dancehallowa w Polsce i jedna z najbardziej docenionych w Europie i na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jamajka - kraj, który nie daje o sobie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 18:00
- Nie jedźcie na Jamajkę do kurortów turystycznych - apeluje Tomasz Łada, twórca projektu naJamajke.pl. - Jeśli naprawdę chcecie poznać ten kraj zwiedzajcie go na własna rękę. To magiczna wyspa, w której nie można się nie zakochać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubtonic Kru: wśród młodych artystów za dużo jest pychy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 16:30
Są jedną z najciekawszych młodych formacji na scenie reggae, ale nie zawróciło im to w głowach. Muzycy zespołu Dubtonic Kru uważają, że za sukcesem stoi pokora, ciężka praca i szacunek do korzeni.
rozwiń zwiń