Kultowa reggae - książka nareszcie w oficjalnym obiegu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 10:00
Po ponad 20 latach od powstania, swoją premierę będzie miało jedno z najważniejszych polskich wydawnictw poświęconych muzyce reggae. O odświeżonej i wzbogaconej o dźwięki publikacji "Reggae Rastafari" opowiedział w Czwórce jej autor, Sławek Gołaszewski.
Audio
  • Sławek Gołaszewski o książce "Reggae Rastafari"

- To nie do końca jest reedycja, gdyż ta książka, nigdy nie była witrynach księgarskich i nigdy nie trafiła do normalnego obiegu – opowiadał w Czwórce Sławomir Gołaszewski. Ze szkicem "Reggae Rastafari", zawierającym historię jamajskiej muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem Boba Marleya, opisu mitologii rastafariańskiej oraz krótkiego almanachu wykonawców reggae z lat 80-tych, czytelnicy po raz pierwszy mogli się zetknąć w roku 1990. Wtedy jednak książka trafiła jedynie do kilku bibliotek w Polsce, zaś jej przedruki krążyły nieoficjalnie w środowisku muzyków i pasjonatów muzyki reggae.

Teraz wydawnictwo nie tylko zyskało godną oprawę, ale też zostało wzbogacone o wersję audiobookową i muzyczną składankę. Gość DJ Makena zwracał uwagę przede wszystkim na pierwszą z tych płyt, nawiązującą konwencją do jego popularnej audycji radiowej, "Reggae Pieśni Wędrowców", nadawanej w latach 80. w Polskim Radiu, przez wielu uważanej za kultową i pionierską w swej formule.

- Mamy tam, oprócz czytanych fragmentów, archiwalia wydłubane w sposób cudowny i zupełnie nowe nagrania przygotowane specjalnie na tę płytę. Pojawiają się tu tacy artyści jak Marika, Bas Tajpan, czy Dariusz Dusza - opowiadał autor.

Całość uzupełnia płyta składankowa z muzyką prezentowaną na audiobooku, zatytułowana "Slam'n'sound". Więcej na temat wydawnictwa, które swoją premierę będzie miało na Ostróda Reggae Festiwal 2012 dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Sławomir
Sławomir Gołaszewski

bch

Czytaj także

EastWest Rockers: To były piękne dni

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 13:19
Muzycy dancehallowej grupy opowiedzieli w Czwórce o nostalgii, która towarzyszyła powstaniu ich najnowszego krążka "EastWest.FM".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablopavo: Umiem śpiewać nie tylko o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:12
- Chciałem odejść na tej płycie od tematów warszawskich, bo już zrobiono dla mnie szufladkę – mówił w Czwórce Pablopavo, który na antenie opowiedział o swoim nowym albumie "Głodne Kawałki" nagranym wspólnie z Praczasem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Rosji nastały ciężkie czasy dla reggae"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 11:00
Lider kultowej rosyjskiej formacji Jah Division, Gebert Morales, przyjechał do Polski na wspólne koncerty z bydgoską grupą Dubska. O projekcie "Dubska Division" muzycy opowiedzieli w audycji "Jak Maken zasiał".
rozwiń zwiń