Na teatralnej scenie - Szekspir w Gdańsku i Sztukmistrzowie w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 15:07
Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się 26. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Do Gdańska przyjadą artyści i zespoły z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz Polski. Sprawdzimy, na które spektakle koniecznie trzeba się wybrać.
27 lipca rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
27 lipca rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w GdańskuFoto: Mat. pras.

W programie 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego znalazł się VR-owy Hamlet, żałobny musical, teatr tańca, projekty z pogranicza różnych sztuk i wiele wydarzeń towarzyszących. Mottem tegorocznego wydarzenia jest hasło "Między niebem a sceną. Po burzy?". Jest to nawiązanie do książki "Między niebem a sceną" prof. Jerzego Limona, wieloletniego dyrektora festiwalu. "Po burzy?" to częścią pytania, które zdawali sobie organizatorzy festiwalu pod koniec 2021 roku. Już wtedy zadawali sobie pytanie, czego nam potrzeba po miesiącach pandemii. Jeszcze wtedy nie zdając sobie spawy, co przyniesie luty 2022 i straszna agresja Rosji na Ukrainę. Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zdradza, że w programie zdecydowanie bardziej widać echo pandemii i izolacji oraz zmęczenia nimi, niż wojny. Echa tej z pewnością pojawią się na festiwalowej scenie w przyszłym roku. 

Tegoroczne motto jest nawiązaniem do burz przetaczających się obecnie przez świat – politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych związanych z kondycją człowieka, ale też do trzech, skrajnie różnych, zagranicznych inscenizacji "Burzy", które zagoszczą na Festiwalu. 

Podczas festiwalu odbędzie się finał konkursu o Złotego Yoricka, na najlepszą polską adaptację sztuk Szekspira oraz konkurs SzekspirOFF, w którym uczestniczą artyści i zespoły pozainstytucjonalne. 

Czego na pewno nie można przegapić na 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w dniach 27 lipca - 6 sierpnia - podpowiemy w audycji "W to mi graj"

Wraz z Olą Opalą sprawdzimy jak idą przygotowania do Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie, który odbędzie się w dniach 28-31 lipca. Tworzona od trzynastu lat w Lublinie impreza ma już swoją markę wśród artystów cyrkowych z całego świata. Na festiwal przyjeżdżają twórcy z najdalszych jego zakątków. W tym czasie Lublin opanowany jest przez highlinerów i akrobatów, nie zabraknie pokazów iluzji, clownów czy połykaczy ognia.

- W tym roku można będzie zobaczyć artystów m.in. z Argentyny. Zobaczymy także reprezentantów Francji, Belgii, Czech - zdradzała w Czwórce Iwona Kornet, koordynatorka Carnavalu. - W wydarzeniu weźmie udział także duża grupa doskonałych artystów z Polski.


***

Na audycję z cyklu "W to mi graj" w piątek (22.07) o godzinie 14.05 zaprasza Michał Piwowarek.

pj