Polskie Radio
Section05
festiwal szekspirowski

27. Festiwal Szekspirowski 2023. "Wokół nas jest zło, ale także piękno, o którym pisał"

- Z ekscytacją czekamy na naszych dziesięć premier. Z jednej strony uważamy, że kultura jest bardzo ważna, ale wciąż niedoinwestowana. Dlatego postanowiliśmy inwestować w Szekspira, gdyż jest on coraz mniej popularny, sięga po niego niewielu młodych reżyserów - mówiła w Dwójce Agata Grenda, dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Dwójka Jakub Kukla William Szekspir

Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA William Szekspir festiwal szekspirowski

Stratfordczyk znów podbije Gdańsk. 27. Festiwal Szekspirowski

27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowskiego w Gdańsku to spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Piwowarek TEATR festiwal szekspirowski Gdańsk

25. Festiwal Szekspirowski. "Przez 10 dni cały Gdańsk żyje Szekspirem"

- Z jednej strony, trudno wyrazić radość, jaką czujemy, gdy po tej długiej przerwie możemy spotkać się z naszymi widzami w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. A z drugiej, to pierwsza odsłona Festiwalu Szekspirowskiego, która odbędzie się bez prof. Jerzego Limona. On chciałby, żebyśmy kontynuowali jego wielkie dzieło, i cieszyłby się razem z nami na to spotkanie - mówiła w Dwójce Magdalena Hajdysz, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  William Szekspir festiwal szekspirowski Gdańsk Paweł Siwek Dwójka KULTURA