Helena Englert: nie utonę w showbizie, mam na siebie inny plan

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 12:30
Jako dwulatka zadebiutowała w serialu, a kiedy zdecydowała się, że chce grać "na poważnie", rozpoczęła naukę w Akademii Teatralnej. Studiów jeszcze nie skończyła, ale już debiutuje w głównej roli na dużym ekranie, w filmie "Pokusa". - Życzę sobie dużo pracy, bo to w tej chwili lubię najbardziej - mówi Helena Englert.
Helena Englert uchodzi za jedną z najzdolniejszych i najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek młodego pokolenia
Helena Englert uchodzi za jedną z najzdolniejszych i najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek młodego pokoleniaFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Na swoje nazwisko pracuję sama"

Cieszy ją każde wyzwanie - w teatrze, filmie i serialu - choć są tacy, którzy mówią, że z takim nazwiskiem mogłaby nic nie robić, a i tak zostałaby zauważona. - Szanuję pracę moich rodziców Beaty ŚcibakównyJana Englerta oraz doceniam ich wsparcie, ale na swoje nazwisko pracuję sama. Jestem przygotowana na to, że ten zawód wiąże się z byciem w centrum uwagi i że czasami można "obrosnąć w piórka", ale nie grozi mi utopienie się w świecie showbizu, bo mam na siebie inny plan - opowiada aktorka.

"Prawdziwy norweski black metal"

W styczniu w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbyła się premiera sztuki Michała Kmiecika pt. "Prawdziwy norweski black metal" w reż. Marcina Libera. To spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a zarazem historia o korzeniach "najgroźniejszego" gatunku metalu i opowieść o poszukiwaniu własnej artystycznej drogi. W jednej z ról występuje Helena Englert. - Pogłoski, o czym będzie opowiadać nasz ostatni spektakl dyplomowy, dotarły do nas w trakcie wakacji, zdania były podzielone, ale kierowała nami ciekawość, bo o tej muzyce kompletnie nic nie wiedzieliśmy - wspomina gość Czwórki. - Teraz inaczej patrzymy na koncepcję tej sztuki, wiemy już na przykład, że przyszli norwescy dyplomaci muszą ukończyć kurs muzyki metalowej, ale przede wszystkim mamy historyczno-społeczny kontekst powstania tego gatunku. Niektóre osoby związane z black metalową sceną miały ekstremalne poglądy polityczne, które prowadziły do ekstremalnych zachowań. Więc nasz spektakl opowiada nie tylko o muzyce, mówi też o poważnych życiowych problemach, które przedstawiamy w formie farsy.    

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hel(l)a (@helena_englert)

Sprawdź też:

"Intryguje mnie zabawa wizerunkiem"

W ten weekend na ekrany kin wchodzi film "Pokusa" w reżyserii Marii Sadowskiej, w którym gość Czwórki gra główną rolę. - Na casting do "Pokusy" szłam z włosami ściętymi na zapałkę. Było lato, było mi gorąco i zaufałam fryzjerowi, który doradził mi taką zmianę. Biorąc pod uwagę to, do jakiej roli kandydowałam, byłam przekonana, że czeka mnie porażka - wspomina Helena Englert. - Ale też - z drugiej strony - intryguje mnie zabawa wizerunkiem i podejmuję ją, znając potencjalne konsekwencje.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hel(l)a (@helena_englert)

Helena Englert na planie filmu "Pokusa" w reżyserii Marii Sadowskiej. Helena Englert na planie filmu "Pokusa" w reżyserii Marii Sadowskiej

"Pokusa" - przyspieszony proces dorastania

Odtwarzana przez nią postać to Inez - ambitna i atrakcyjna dziewczyna, która od dawna marzy o karierze dziennikarki. Gdy dostaje pracę w popularnym serwisie podpatrującym życie gwiazd sportu i ekranu, wydaje jej się, że wielki świat ma na wyciągnięcie ręki. Nie spodziewa się jednak, jak dalece różni się on od jej wyobrażeń i jak bardzo może być niebezpieczny dla młodej, niedoświadczonej kobiety. - "Pokusa" dokumentuje szybki i niekiedy brudny proces dorastania młodej i jeszcze naiwnej dziewczyny - podsumowuje rozmówczyni Michała Piwowarka.

Posłuchaj
23:18 CZWÓRKA WTMG - helena englert 27 01 2023.mp3 Wszystkie debiuty Heleny Englert (W to mi graj/Czwórka)

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Helena Englert (studentka Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 14.16

Czytaj także

"Supernova Live" rapowany kryminał w Teatrze w blokowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 18:58
"Supernova Live" to spektakl autorstwa dramatopisarki Sandry Szwarc. Tomasz Kaczorowski podjął wyzwanie przeniesienia go na scenie. Będzie rap, będzie kryminał, a może też platforma porozumienia między pokoleniami. 
rozwiń zwiń