PRL z papieru. Oto świat Marcina Wasilewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 19:30
Marcin Wasilewski tworzy świat z papieru: miniaturowe bloki i samochody. Robi to z miłości - do kina i do filmów Stanisława Barei.  
Świat z papieru i z filmów Barei wykonany przez Marcina Wasilewskiego
Świat z papieru i z filmów Barei wykonany przez Marcina Wasilewskiego Foto: arch. prywatne konstruktora

Sprawdź
Stanisław Bareja pap 1200.jpg
Bareja i bareizmy. 10 faktów z życia reżysera, o których mogłeś nie wiedzieć

- Wszystki zaczęło się od motoryzacji i fascynacji samochodami z okresu PRL-u. Potem zainteresowałem się filmami z tego okresu i tak trafiłem na kino Barei - wspomina rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Wizualnie tak sposobał mi się ten świat, że postanowiłem przenieść go na makietę.

Posłuchaj
15:13 CZWÓRKA Pasjonauci - 28.08.2021.mp3 Świat z papieru. O pasji Marcina Wasilewskiego (Pasjonauci/Czwórka)

Zobacz
od nerwosolka do jansa_1200.jpg
Czy znasz te komiksy? Przewodnik po kultowych komiksach PRL

Zabawki z papieru gość Czwórki robił już jako dziecko. Kiedy opanował sztukę tworzenia pojazdów w skali mikro, zaczął budować ulice i domy. - Blok z serialu "Alternatywy 4" był dla mnie wzorem, dobrą scenerią dla moich pojazdów - opowiada. - Wiem, w jaki sposób postrzegany jest PRL i zdaję sobie sprawę, jakie wyglądało życie w tamtych czasach. Niemniej jednak ta kanciastość i siermiężność działały na moją wyobraźnię.   

Posłuchaj także:


Świat z papieru i z filmów Barei wykonany przez Marcina Wasilewskiego Świat z papieru i z filmów Barei wykonany przez Marcina Wasilewskiego

Jednym z największych osiągnięć Marcina Wasilewskiego jest makieta osiedla z "Alternatyw". - W moim bloku jest 10 mieszkań, u Barei było 14. Ale samochodów nie brakuje: Syrenki, Warszawy, klasyczny Jelcz, wóz strażacki Star oraz znany z serialu dźwig pana Kotka - wymiena gość audycji. - Jak na tę skalę modele są bardzo podobne, ale mają też w sobie coś charakterystycznego i nie przypominają tych ze sklepów modelarskich. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Marcin Wasilewski

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 11.15

kul