Od telewizyjnego serialu do medycznej pasji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 13:54
Dawid Kacperowski dziś ma 18 lat, kiedyś wciągnął się w oglądanie serialu medycznego "Na sygnale". - Praca ratowników mnie zafascynowała i od tamtego momentu działam w kierunku medycznym. Marzę by dostać się na medycynę - zdradza. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Jaromir Chalabala/Shutterstock.com

Gość Beaty Kwiatkowskiej zdecydował się na przyjazd do Warszawy do szkoły medycznej. W tym samym czasie dołączył do grupy ratowniczej, której członkowie uczyli się podstawowych czynności ratowniczych, podejścia do poszkodowanego. - Tę grupę prowadzi pani psycholog Anna Jastrzębska. Ona zauważyła ze interesuje nas medycyna i zaproponowała żebyśmy przyszli na Dworzec Centralny i zobaczyli jak wygląda prawdziwa medycyn, praca z pacjentem - wspomina. 


Posłuchaj
11:13 czwórka pasjonauci 12.06.2021.mp3 Pasja medyczna Dawida Kacperowskiego (Pasjonauci/Czwórka)

 

Medycy na dworcu są w każdy poniedziałek i piątek o 20. - Przyjeżdża karetka, albo dwie. Na samym początku ustawiamy stanowiska. Jest osoba, która odpowiada za listę osób w kolejce. Następnie możemy zaczynać udzielać pomocy w karetce lub nawet na murku obok, jeśli jest ładna pogoda - Dawid opowiada o swojej pracy. - Pomagamy osobom w kryzysie bezdomności. One już od dawna wiedzą, że tu jesteśmy. Czasem zgłaszają się też z prośbą o pomoc psychologiczną. Głównym celem działań Fundacji Fortior - medycyna ulicy jest to, aby wyciągać osoby z kryzysu bezdomności - dodaje. 


Zobacz także:


Rozmówca Beaty Kwiatkowskiej przyznaje, że często osoby w kryzysie bezdomności postrzegamy bardzo stereotypowo, jako pijaków i żuli. - Nie jest tak. Czasem bezdomność dotyka już nastolatków, uciekają lub są wyrzucani z domów, nie mają nikogo, lądują na ulicy - opowiada. 

Dzięki pracy na dworcu nauczyłem się większego dystansu do siebie, otwarcia na ludzi, nowe znajomości. Przyswoiła nam się dobroć, która okazujemy ludziom Dawid Kacperowski

Zespół Fundacji Fortior świadczy pomoc medyczną, psychologiczną i prawną. - Zawsze udaje się komuś pomóc - mówi Dawid. - Dziś działam w ratownictwie. Medycyna to moja droga w życiu. 

Dawid Kacperowski jest jeszcze nastolatkiem, maturę zdaje w przyszłym roku. - Nastolatków nie warto wrzucać do jednego worka - podkreśla. - Medycyna, ratownictwo to moje hobby, pasja. Znajduję czas na szkołę, na naukę, na pasję. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Dawid Kacperowski (ratownik medyczny, uczeń)

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Polskie akcenty kulinarne w kinie amerykańskim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 15:19
Zapraszamy w znany świat kuchni polskiej, tym razem w wersji eksportowej. Opowiadamy o polskich smaczkach, które podbiły świat dzięki temu, że znalazły się w amerykańskich produkcjach oraz stereotypach dotyczących naszej kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." - Wojciecha Przylipiaka podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:43
Wojtek Przylipiak od lat kolekcjonuje przedmioty związane z PRL-em, a teraz wydał książkę "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.". - To czasy, które dla wielu były trudne, miały jednak swoje jasne strony - mówił w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń