Wakeboarding - od czego zacząć uprawianie tego sportu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 13:19
Ten sport to połączenie nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Pracuje tu całe ciało: ręce, cała obręcz barkowa, a dodatkowo plecy i oczywiście nogi, gdy wykonujemy skoki i musimy je amortyzować. 
Wakeboarding - zdj. ilustracyjne
Wakeboarding - zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Kl Petro

W tym sporcie działają na nas prawa fizyki. Jak podkreślał Michał, instruktor wakeboardingu z ośrodka w Brwinowie, ułatwieniem dla początkujących miłośników tego sportu może być doświadczenie w takich dyscyplinach, jak deskorolka, longboard czy snowboard. - Sam przez dwadzieścia lat jeździłem na desce zimą i jedyną różnicą na wake'u jest to, że trzeba trzymać w rękach drążek - żartował trener. Jak podkreślał, wakeboarding podobny jest nieco także do kitesurfingu. - Jednak w tym przypadku fale na wodzie nie pomagają, a wręcz przeciwnie, utrudniają pływanie - tłumaczył. 

Wakeboarding, zdaniem eksperta, to sport wymagający dla wszystkich grup mięśniowych. - Można trenować crossfit, chodzić regularnie na siłownię, ale potem, gdy zaczniemy pływać na wake'u, i tak dowiemy się, że mamy mięśnie, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia - podkreślał w rozmowie z Czwórką. Jednak, jak przekonywał, to sport dla wszystkich, a zacząć można już od najmłodszych lat. - I trenować tak długo, jak mamy na to ochotę i siły - podkreślał instruktor Michał.

Czwórka wybrała się do Brwinowa, by w tamtejszym ośrodku spotkać wakeboarderów. Ta placówka to m.in. wyciąg pięciosłupowy, mniejszy wyciąg dwusłupowy, jeziora z wyspą tłumiącą fale, czy strefa relaksu. Przed nami otwarcie sezonu, wakacyjne imprezy z riderami, a we wrześniu międzynarodowy Puchar Mazowsza.

Posłuchaj
06:35 czwórka wake 2022_05_08-11-07-29.mp3 Jak i gdzie warto zacząć trenować wakeboarding? (Co was kręci/Czwórka) 

- To będzie ciekawa formuła zawodów, bo poziom ma być wysoki - zapowiadał Marek Małachowski, właściciel ośrodka wake'owego w Brwinowie i pomysłodawca Wake Family Brwinów. - Przepustowość naszego wyciągu to 120 osób na godzinę. Początkujący mają oczywiście możliwość wolniejszego pływania - wyliczał. Jak podkreślał, podczas robienia ewolucji niezbędny jest oczywiście kask. - Bezpieczeństwo przede wszystkim - tłumaczył. 

Wake Park w Brwinowie/fot. Hanna Dołęgowska Wake Park w Brwinowie/fot. Hanna Dołęgowska

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 08.05.2022

Godzina emisji: 11.15

kd


Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Szukamy ludzi po prostu wyjątkowych"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 11:13
- Poszukujemy osób jeszcze bardziej wyjątkowych spośród tych wyjątkowych. Takich, którzy zajmują się czymś nietuzinkowym, mają pasje i chcą je rozwijać - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska. 
rozwiń zwiń