Zaczarowany świat jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 14:53
Taternictwo jaskiniowe cieszy się coraz większą popularnością. - To hobby drogie, ale niezwykle wciągające. Przede wszystkim piękne, pozwalające odkryć inny świat - powiedział w Czwórce Tomasz Fiedorowicz ze Speleoklubu Warszawskiego.
Audio
  • Żeby zostać grotołazem trzeba zaliczyć kosztowny kurs (Czwórka/Co was kręci)
Wspinaczka jaskiniowa
Wspinaczka jaskiniowaFoto: archiwum gościa/ Facebook

Goście "Co was kręci" reprezentują niejako dwa pokolenia grotołazów. Fiedorowicz jest doświadczonym taternikiem. Dla Joanny Magdalińskiej to wciąż początek, chociaż ma już za sobą wiele doświadczeń. - Teoretycznie jestem początkującym grotołazem. Od dwóch lat mam jednak już kartę taternika jaskiniowego, co pozwala mi w pełni eksplorować Tatry - pochwaliła się Magdalińska. Fiedorowicz góruje nad nią stażem. Chodzić po jaskiniach rozpoczął 23 lata temu.

Smocza
Smocza Jama,
foto: marku1988/Wikimedia

Niewielka część jaskiń w Polsce oddana jest do publicznego zwiedzania. Do eksploracji większości z nich potrzebne jest ukończenie specjalistycznego kursu. Pozwala on rozpoznać, czy dla danej osoby bycie grotołazem to prawdziwa pasja i życiowe hobby, czy też okazja, żeby podłączyć się pod modny w gronie sympatyków sportów ekstremalnych nurt. - Koszt takiego kursu jest naprawdę duży. Pokryć go mogą głównie osoby samodzielne, które stać na wymagającą pasję - zaznaczyła Magdalińska. Fiedorowicz zaznaczył, że oprócz dyscyplin uprawianych rekreacyjnie, nie ma tanich sportów. Jego zdaniem rozłożony na okres roku wydatek trzech tysięcy nie stanowi bariery dla żadnej osoby, która naprawdę w pełni chce się poświęcić taternictwu jaskiniowemu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Speleologia pozwala odkryć zupełnie nowy świat

Goście Czwórki przyznali, że polskie jaskinie robią niesamowite wrażenie. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby przeżyć niezapomniane przygody. - Dla mnie taką wyjątkową jest Ptasia Studnia, położona w Tatrach Zachodnich. Tomek z resztą chyba się ze mną zgodzi. Fantastyczne miejsce - wyznała zachwycona grotołazka.

Więcej o zachwycającym świecie jaskiń - w zapisie audycji.

ac, bk

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby SPORT
Czytaj także

Wypływać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:13
W życiu ważne jest, żeby mieć marzenia, a jeszcze ważniejsze, by móc je spełniać. Tak jak bohaterowie reportażu Joanny Bogusławskiej, którzy na swoim jachcie pływają tam, dokąd inni jeszcze nie dotarli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na motocykle

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 11:30
Motocykli co prawda nie jest tak dużo jak samochodów, ale ciągle ich przybywa. I wraz z pierwszymi oznakami wiosny fani jednośladów pojawiają się dosłownie wszędzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żeglarstwo to nie jest czarna magia

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 17:55
Dobrochna Nowak i Szymon Kuczyński założyli duet Zew Oceanu. Ich pasją jest żeglarstwo. Postanowili zarazić nią innych i jak na razie idzie im to świetnie.
rozwiń zwiń