Kapitan Krystian Szypka: ścigam się z własnymi słabościami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 12:50
Zaliczył rejsy m. in. po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Teraz kapitan Krystian Szypka obrał kurs na Plymouth i już wkrótce wystartuje w transatlantyckich regatach samotników. A swój udział w regatach zadedykował Małgorzacie Dydek.
Audio
  • Kapitan Krystian Szybka opowiada o regatach Ostar for Dydek (Co Was kręci/Czwórka)
Kapitan Krystian Szypka: ścigam się z własnymi słabościami
Foto: ostar.rwyc.org

Dla żeglarza to duże wyzwanie, bo Ostar, czyli najstarsze transatlantyckie zmagania wymagają przepłynięcia aż 3 tysięcy mil morskich, po wzburzonych falach Atlantyku, dodatkowo na trudnych nawigacyjnie akwenach, nierzadko ryzykując spotkanie z górami lodowymi.

 - Dla mnie te regaty mają w sobie piękno, którego brakuje innym zawodom. Ale to oczywiście moja osobista opinia - mówi kapitan Krystian Szypka. - Mogą brać w nich udział ludzie tacy jak ja, czyli amatorzy z własnymi łódkami. Ścigamy się ze sobą, z własnymi słabościami, próbujemy sobie coś udowodnić, sami się sprawdzić, a czasami coś odreagować.

Regaty Ostar odbywają się raz na 4 lata i jak dotąd ukończyło je zaledwie siedmiu żeglarzy z Polski.

 - To będzie moje największe dotąd wyzwanie - przyznaje rozmówca Hanki Dołęgowskiej. - Przede mną ponad 20 dni samotnej walki z Atlantykiem, jednym z najtrudniejszych akwenów. Pod prąd, pod wiatr, pod fale. Na pewno będzie ciekawie.

Kapitan szybka popłynie na jachcie "Sunrise", a swój rejs dedykuje przedwcześnie zmarłej koszykarce, Małgorzacie Dydek: - W dzisiejszych czasach szybko zapominamy o wielkich osobowościach, a życie Małgorzaty było tak piękną kartą, że warto ocalić je od zapomnienia.

Posłuchaj całej rozmowy z kapitanem. Nagranie z "Co Was kręci" dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Dla żeglowania nie ma wieku

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 12:00
Rusza kolejna odsłona programu edukacyjnego Energa Sailing. Organizuje go Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Szczegóły i cele programu zdradza na antenie Czwórki Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdobądź patent lodowego żeglarza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 15:40
Polska jest światową potęgą żeglarstwa lodowego. Niestety, w dalszym ciągu nie jest to w naszym kraju zbyt popularna dyscyplina. A szkoda, bo bojery pozwalają usłyszeć jak wieje wiatr przy prędkości 100 km/h.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Kusznierewicz: golf nie jest tylko dla elit

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 08:30
- W golfie nie ma powtarzalności. Gdy gramy w różnych miejscach za każdym razem towarzyszy nam dreszczyk emocji - przekonuje Mateusz Kusznierewicz, żeglarz, który za cel postawił sobie promocję golfa w Polsce.
rozwiń zwiń