Najsłynniejsze momenty w "Gwiezdnych wojnach"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 18:00
Najbardziej rozpoznawalna marka science-fiction na świecie, której zyski liczone są w miliardach dolarów, to także kopalnia inspiracji dla innych filmowców, twórców gier komputerowych oraz użytkowników popkultury. W "Scenach bardzo filmowych" wzięliśmy pod lupę "Gwiezdne wojny".
Audio
  • Efekty specjalne, mistrzowska gra aktorska i słynne sceny w "Gwiezdnych wojnach" - za co kochamy te filmy? Rozmowa z Błażejem Hrapkowiczem (Czwórka/Kontrkultura)
Postaci z filmu Gwiezdne wojny
Postaci z filmu "Gwiezdne wojny" Foto: Wikipedia/CC/Official Star Wars Blog

To jedna z najbardziej pasjonujących sag filmowych w historii kina. - Dla mnie jedną z najbardziej kultowych scen jest zniszczenie Gwiazdy Śmierci w czwartej części "Gwiezdnych wojen" - mówi Błażej Hrapkowicz. - To klasyczny przykład popkulturowego przełożenia mitu o Dawidzie i Goliacie.

Oczywiście oprócz kontekstu kulturowego "Gwiezdne wojny" są także świadectwem postępu technologicznego w dziedzinie efektów specjalnych oraz dźwiękowych. Filmoznawcy nie mają wątpliwości, że to przełomowa produkcja, która zmieniła oblicze kina science-fiction.

"Gwiezdne wojny" - siódmy epizod w kinach za rok >>>

- "Gwiezdne wojny" inspirują innych twórców zarówno pod względem efektów specjalnych jak i głównych bohaterów. Powstała nawet parodia "Star Wars" - mówi krytyk filmowy. - Film "Kosmiczne jaja" to jedna z najbardziej znanych produkcji Mela Brooksa i jednocześnie bezpośrednia parodia sagi Lucasa.

"Gwiezdne wojny" – film, który odmienił kino >>>

Jak dotąd w cyklu "Gwiezdne wojny" powstało sześć epizodów, a przygotowania do realizacji siódmej części trwają. Tym razem obraz powstaje w wytwórni Disneya, która kupiła studio filmowe Lucasfilm za ponad 4 miliardy dolarów. Z doniesień wiadomo, że do swych ról powrócą Ian McDiarmid (Imperator Palpatine), Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), Harrison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker) i Carrie Fisher (Księżniczka Leia). Na ekranie ponownie zobaczymy także R2-D2. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku, a dzieło trafi do kin 18 grudnia 2015.
(kul/pj)

Czytaj także

Roznerski, Kominek i Janicki na karuzeli życia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 14:30
Niebawem do kin wejdzie nowy film Roberta Wichrowskiego pt. "Karuzela". To opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie. - Bardzo uniwersalna historia - mówi Mikołaj Roznerski, grający jedną w głównych ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To "Coś" Johna Carpentera

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 08:50
Zanim John Carpenter zaprzedał duszę showbiznesowi, robił filmy za grosze. Nie interesowały go spektakularne pościgi czy wybuchy. Efekt grozy, strachu i tajemniczości uzyskiwał za pomocą ciekawego montażu, muzyki oraz nowatorskim efektom specjalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: nowy Gilliam, X-Men oraz Mundial

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Jedni na upały czekali z niecierpliwością, inni nie przepadają za wysokimi temperaturami. Jeśli masz ochotę na chwilę ochłody - zapraszamy do kina na filmowe nowości: "Teoria wszystkiego", "Mundial. Gra o wszystko" oraz "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie".
rozwiń zwiń