Premiery filmowe: nowy Gilliam, X-Men oraz Mundial

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Jedni na upały czekali z niecierpliwością, inni nie przepadają za wysokimi temperaturami. Jeśli masz ochotę na chwilę ochłody - zapraszamy do kina na filmowe nowości: "Teoria wszystkiego", "Mundial. Gra o wszystko" oraz "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie".
Audio
  • Krytyk filmowy, Łukasz Muszyński, ocenia kinowe premiery (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Teoria wszystkiego, reż. Terry Gilliam
Kadr z filmu "Teoria wszystkiego", reż. Terry GilliamFoto: mat. prasowe/Gutek Film

Na ten film czekali przede wszystkim fani superbohaterów ze stajni Marvela. "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" to film science fiction, ukazujący dalsze losy legendarnych superbohaterów, kulisy konfliktu między nimi i walki o akceptację. Znani z poprzednich części bohaterowie łączą siły z młodszymi wersjami samych siebie, znanymi z filmu "X-Men: Pierwsza klasa" i przenoszą się w przeszłość, by ocalić swoją i naszą przyszłość.

- Bądźmy szczerzy, to nie jest mądry film. Za to idealny na takie upały - mówi Łukasz Muszyński. - Spektakularne efekty specjalnie, przygody, superbohaterowie. Niezobowiązująca rozrywka, w której jedynie może przeszkadzać brak wyrazistego czarnego charakteru.

Zobacz zwiastun:

W przyszłości, tyle że niedalekiej, dzieje się akcja najnowszej filmowej wizji byłego członka grupy Monthy Python, Terry Gilliama. Jej bohater, geniusz komputerowy chce odkryć tajemnicę ludzkiej egzystencji. Jego praca zostaje przerwana przez wizytę ponętnej kobiety i nastolatka. - Można odnieść wrażenie, że zarówno reżyser jak i stworzona przez niego postać gubią się w domysłach. A wraz z nimi gubią się widzowie - podsumowuje krytyk filmowy. - Niemniej jednak czuć w tym obrazie rękę msitrza Gilliama. "Teoria wszystkiego" to kino absurdu. Ale moim zdaniem największy problem tej produkcji polega na tym, że za dużo jest tutaj tropów, aluzji i nawiązań.

Zobacz zwiastun:

23 maja na ekranach kin pojawił sie także dokument "Mundial. Gra o wszystko". -  Michał Bielawski oparł swój film na na materiałach archiwalnych przedstawiających występ polskich piłkarzy na mistrzostwach w Hiszpanii i połączył z ówczesną sytuacją polityczną - opowiada gość "Stacji Kultura". - Reżyserowi udało się zrównoważyć aspekty sportowe i polityczne i uczynił z tego obrazu filmowe śledztwo.

Zobacz zwiastun:

(kul/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino
Czytaj także

"Dzień Niepodległości" - cień wielkiego statku kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
Zanim Roland Emmerich i Dean Devlin zrobili jeden z największych kasowych przebojów w historii kina, gromadzili doświadczenia na planie "Gwiezdnych Wrót" i "Uniwersalnego żołnierza". Na nakręcony w 1996 roku "Dzień Niepodległości" składa się ponad 400 ujęć z efektami specjalnymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roznerski, Kominek i Janicki na karuzeli życia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 14:30
Niebawem do kin wejdzie nowy film Roberta Wichrowskiego pt. "Karuzela". To opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie. - Bardzo uniwersalna historia - mówi Mikołaj Roznerski, grający jedną w głównych ról.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie 89' - film o młodości, nie o generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:20
- Jestem dumny z młodych ludzi - mówi Paweł Jóźwiak-Rodan, który razem z internautami zrobił film "Moje 89 Pokolenie" o młodzieży wychowanej w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń