Moda jako zwierciadło naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 14:00
- Moda ciągle zatacza koła, dlatego nie warto wyrzucać ubrań - przekonuje kuratorka Zuzanna Żubka-Chmielewska. - Sukienki naszych babć czy mam mają własne historie i opowiadają o swoich czasach. Nie warto pozbywać się tak wyjątkowych wspomnień.
Audio
  • Sukienki z historiami to jeden z najważniejszych elementów ekspozycji w Muzeum Rolnictwa - mówi organizatorka wystawy Zuzanna Żubka-Chmielewska (Czwórka/Kontrkultura)
Moda jako zwierciadło naszych czasów
Foto: Glow Images/East News

Wiek XX to czas gwałtownych i dynamicznych przemian na wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia, udokumentowanych nie tylko na kartach powieści, na fotograficznej kliszy, ale także w modzie. Po tym właśnie kątem na lata 1890-1990 próbuje spojrzeć autorka wystawy w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

- Z jednej strony jest to wystawa przekrojowa, która pokazuje jak zmieniała się moda na przestrzeni stu lat - wyjaśnia Zuzanna Żubka-Chmielewska. - Z drugiej jednak strony próbuje być zwierciadłem, w którym przegląda się kobieta codzienna. Moda głównie kojarzy nam się z wielkimi projektantami i sukniami wyglądającymi jak dzieła sztuki. Tymczasem my pokazujemy jak wyglądała statystyczna Polka na przykład w latach 30.

Plakat
Plakat wystawy w Muzeum Rolnictwa

Na ekspozycji zobaczymy oryginalne stroje i dodatki, takie jak kapelusze, buty czy torebki, a także kilkanaście tablic informacyjnych, na których zamieszczone są fotografie oraz fragmenty wywiadów i wspomnień. - W polskiej modzie z tamtego okresu najpiękniejsze chyba jest to, że każda sukienka ma swoją historię - opowiada gość "Kontrkultury" . - To nie było tak, że na początku sezonu Polki masowo uderzały do sklepów i kupowały nowe kreacje odpowiadające najnowszym trendom. Liczyły się pomysłowość i krawiecki talent, żeby ubranie przerobić i udoskonalić. Zdarzało się i tak, że jeden ciuch towarzyszył kobietom przez wiele lat.

Wystawa, niczym wehikuł czasu, pokazuje także ogrom zmian, jaki nastąpił w życiu każdej kobiety w ciągu zaledwie stu lat. Goszcząca w studiu kuratorka podkreśla, że wizyta w muzeum to także świetna okazja, by skonfrontować rodzinne wspomnienia mam i babć z eksponatami i przybliżyć najmłodszemu pokoleniu fascynującą historię damskiego stroju.

Wystawę "Dokąd sięgam pamięcią. Moda kobieca 1890-1990" można oglądać w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu do 27 czerwca 2014 roku.

(kul/bch)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biżuteria własnej produkcji? Pasja i biznes

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 15:48
Zapraszamy na spotkanie z dziewczynami, które tworzą ozdoby, biżuterię oraz wszelkie dodatki do garderoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Kuczyńska - pokazy mody stresują mnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:50
Twierdzi, że na język mody można przełożyć wszystko: literaturę, muzykę oraz podróże. To właśnie one są głównym źródłem inspiracji dla Ani Kuczyńskiej - polskiej projektantki, którą prestiżowy magazyn "Voque" nazwał "nadzieją wschodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto rozmiaru XXL

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:00
Z jednej strony kult młodego i szczupłego ciała, z drugiej uśmiechnięte i pełne życia dziewczyny, które mimo że nie noszą rozmiaru 0, też chcą wyglądać modnie. To właśnie z myślą o nich zorganizowano Targi size+, które w sobotę odbędą się w warszawskim klubie 1500m2.
rozwiń zwiń