Ania Kuczyńska - pokazy mody stresują mnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:50
Twierdzi, że na język mody można przełożyć wszystko: literaturę, muzykę oraz podróże. To właśnie one są głównym źródłem inspiracji dla Ani Kuczyńskiej - polskiej projektantki, którą prestiżowy magazyn "Voque" nazwał "nadzieją wschodu".
Audio
  • Warsztat pracy znanych ludzi - Ania Kuczyńska (Czwórka/Stacja Kultura)
Ania Kuczyńska autorskie kolekcje tworzy od 10 lat
Ania Kuczyńska autorskie kolekcje tworzy od 10 latFoto: Wojciech Kusiński

Natchnienia najczęściej sztuka we Włoszech, a w jej kolekcjach dominują czernie i szarości, w odcieniach, które mozna spotkać m. in. na wulkanicznej wyspie Stromboli.

- Przygotowywanie każdej kolekcji to jest pewien proces, który cały czas dzieje się także w mojej głowie - tłumaczy projektantka. - Mam to szczęście, że to, co mi się podoba, co mi się w głowie urodzi i co mnie inspiruje, wpisuje się w obowiązujące trendy.

Christian Dior - sylwetka projektanta >>>

Jeśli chodzi o sam warsztat pracy, rozmówczyni Olgi Mickiewicz przyznała, że przygotowania projektów rozpoczynają się od... tytułu. - Jeśli już go wymyślę, rozpoczynam kompletowanie reszty. Zastanawiam się, ile potrzebuję płaszczy, ile sukienek, a ile garniturów. Nie boję się eksperymentować. Uważam, że właśnie tak powstaje moda.

A co jest zajęciem najbardziej czasochłonnym?

- Dużo czasu zajmuje mi wybieranie kolorów, tkanin oraz dodatków - mówi bohaterka cyklu "Warsztat pracy znanych ludzi". - Najprzyjemniejszy zaś jest finał, czyli moment, kiedy gotowe już projekty wiszą na wieszakach w szwalni. Jeśli podobają mi się efekty naszej pracy z konstruktorkami i szwaczkami, wiem, że jestem na dobrej drodze.

W poszukiwaniu torebki idealnej - rozmowa z Anią Kuczyńską >>>

Ania Kuczyńska ukończyła Accademia Koefia w Rzymie i Esmod w Paryżu. Autorskie kolekcje projektuje od 10 lat. Na swoim koncie ma współpracę m. in. z Deutsche Bank oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda SZTUKA
Czytaj także

Joanna Sarapata: światło i harmonia dają energię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:30
Dla każdego artysty, niezależnie jaką dziedziną sztuki się zajmuje, miejsce pracy ma fundamentalne znaczenia. Malarka Joanna Sarapata pracownię umieściła po prostu w mieszkaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Loving Vincent" - film pędzlem malowany

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:00
"Loving Vincent" będzie pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w technice animacji malowanej. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro bohaterem filmu jest sam Vincent van Gogh, holenderski postimpresjonista i jeden z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andy Warhol - ten, który puszkę zupy uczynił nieśmiertelną

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
Dla jednych hochsztapler, dla innych wizjoner i artystyczna awangarda. W lutym minęło 27 lat odkąd odszedł Andy Warhol - twórca pop-artu i jedna z najbarwniejszych postaci popkultury.
rozwiń zwiń