Antoni Cierplikowski - ścinał kobiety "na chłopczycę"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:00
Antoine de Paris to fryzjer, który wywołał rewolucję na głowach wielu aktorek. Zwany jest "królem fryzjerów i fryzjerem królów", a dla niektórych był po prostu sąsiadem z Sieradza.
Audio
  • O Antonim Cierplikowskim - fenomenalnym fryzjerze gwiazd opowiada dziennikarka filmowa Magda Maksimiuk (Czwórka/Kontrkultura)
Nowy Jork, rok 1937. Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski podczas czesania klientki.
Nowy Jork, rok 1937. Mistrz fryzjerski "Antoni" Antoine Cierplikowski podczas czesania klientki.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Cięcie  Antoine'a", "błękit  Antoine'a" czy "kwadrans Antoine'a" to pojęcia, które przeszły do historii wraz z tym znamienitym fryzjerem. To Antoni Cierplikowski wymyślił fryzurę "na chłopczycę", a włosy swoich klientek farbował na niebiesko. Warto dodać, że panie siadające na fotelu u Cierplikowskiego odważnie mówiły "Jeszcze, jeszcze krócej".

Oprócz fenomenalnego strzyżenia i układania włosów klientki z jego salonu fryzjerskiego wychodziły otrzymawszy radę, by przed każdym wyjściem z domu odpoczywać przynajmniej 15 minut.
Mówi się, że to on, obok Coco Chanel, stworzył kobietę współczesną. W 1909 roku rozpoczął na kobiecych głowach rewolucję. Do tej pory nierzadko sądzono, że obcinanie włosów może wiązać się z różnymi chorobami.

Czytaj także: Chłopak z Sieradza pojechał strzyc Paryż

- Antoni Cierplikowski czesał wszystkie najważniejsze aktorki swego pokolenia - mówi Magda Maksimiuk, dziennikarka filmowa. - Zajmował się włosami wszystkich, którzy liczyli się w tamtych czasach, przede wszystkim w dwudziestoleciu międzywojennym. Ogromną sławę przyniosła mu tzw. fryzura na pierścionki, w której mogliśmy oglądać Josephine Baker na okładce magazynu "Vougue" - mówi Maksimiuk. - Trzeba powiedzieć, że Antoine de Paris pochodził z Sieradza. Pierwszą jego modelką była jego siostra. W tamtych czasach nie było mowy o lakierach,  wyszukanych szamponach do włosów. Fryzury swej siostry utwardzał i utrwalał na miód. W wieku 17 lat wyruszył w samotną podróż do Paryża. Tam dla aktorki Ève Lavallière w 1909 roku wymyślił fryzurę "na chłopczycę" - opowiada dziennikarka.

Nie tylko kobiece głowy pobudzały wyobraźnię twórczą Antoniego Cierplikowskiego. Był bardzo kreatywny, a bywało też, że ekscentryczny. Podobno spał w szklanej trumnie - po więcej ciekawostek o "królu fryzjerów i fryzjerze królów" sięgnij do nagrania z audycji "Kontrkultura".

(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Bogusława Marszalik fryzury

Czytaj także

Dyplom ASP nie czyni cię wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:35
Agata Radomińska jest absolwentką wrocławskiej ASP. Czy bohaterka reportażu Czwórki żyje z malarstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal fryzur czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 13:46
W piątkowym "Poranku OnLine" porozmawiamy o fryzurach, tych modnych i tych mniej modnych. Opowiemy także m.in. o wyspecjalizowanych salonach fryzur dla... hipsterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Wodecki ujawnia tajemnicę swojej niezwykłej fryzury

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 11:20
Dzisiaj motywem przewodnim "Poranka OnLine" były fryzury oraz zarost, czyli tematy, które zawsze są na czasie, budzą ciekawość i zażarte dyskusje.
rozwiń zwiń