Kino tureckie - życie z dala od wakacyjnych kurortów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 11:00
W Turcji produkuje się ponad 70 filmów rocznie, a rodzime produkcje okupują pierwsze miejsca w rankingach popularności. Tamtejsze kino eksploatuje zagadnienia społeczne, pochyla się nad psychologizmem postaci, ale zdarza mu się też flirtować z osiągnięciami Hollywood.
Audio
  • Wysmakowane wizualnie i nostalgiczne - takie jest nowe kino tureckie (Czwórka/Kontrkultura)
Kadr z filmu Miód, reż. Semih Kaplanolu. Obraz otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie
Kadr z filmu "Miód", reż. Semih Kaplanoğlu. Obraz otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w BerlinieFoto: mat. prasowe/AP Manana

- Kino tureckie jest bardzo zróżnicowane. Mieszają się w nim wpływy europejskie, amerykańskie oraz lokalne - opowiada Iza Wierzbińska z Narodowego Instytutu Audiowizualnego. - Największą zasługę dla jego rozwoju ma młode pokolenie filmowców, które filmy tureckie z sukcesem wprowadziło na międzynarodowe festiwale.

W 2010 roku w Berlinie Złoty Niedźwiedź trafił do rąk Semiha Kaplanoğlu za film "Miód". W 2008 roku w Cannes Grand Prix reżyserskie otrzymał Nuri Bilge Ceylana, twórca "Trzech małp". - Filmy tych twórców to szansa, żeby spojrzeć na Turcję jakiej nie znamy i jakiej nie zobaczymy na wakacjach "all inclusive" w kurortach na Riwierze Tureckiej - mówi Wierzbińska. - To spotkanie z krajem, o którym m. in. pisze Orhan Pamuk.

Czytaj także: Turcja to nie tylko Stambuł i plaże >>>

Turecka kinematografia to nie tylko refleksyjne, nostalgiczne, ambitne i doceniane na festiwalach filmy, ale także produkcje mainstreamowo-absurdalne. Takie jak na przykład tureckie "Gwiezdne wojny". - W filmie z lat 80. dosłownie zacytowano fragmenty trylogii Lucasa, wykorzystano także ścieżkę dźwiękową z "Indiany Jonesa" - opowiada Beata Kwiatkowska. - Nie najlepsza to produkcja, ale też od tego czasu wiele w tureckim kinie zmieniło się na lepsze.

O najciekawszych tureckich produkcjach, o tamtejszych reżyserach oraz o absurdach tureckiej kinematografii dowiesz się słuchając nagrania z "Kontrkultury" .

(kul/mc)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino
Czytaj także

Mateusz Janicki - uciec od szablonu z sikawką w ręku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
W wieku zaledwie 31 lat Mateusz Janicki ma niezwykle bogate aktorskie cv. Grał w popularnych produkcjach kinowych ("Lejdis", "Idealny facet dla mojej dziewczyny"), lubianych serialach ("Czas honoru", "Prawo Agaty"), regularnie można go też oglądać na deskach teatru. Modelowa kariera?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skyfall", czyli James Bond bez efektów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Ostatni film o przygodach Jamesa Bonda jest bardzo specyficznym w całej serii. Równie ciekawe, jak sama opowieść, są w nim efekty specjalne, a raczej ich brak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: Rodriguez i Lady Gaga, Omar i dobre polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 12:00
Druga część kultowego "Sin City", nominowany do Oscara "Omar" oraz nastrojowe "Małe stłuczki" - to nasze propozycje filmowe na pierwszy wrześniowy weekend.
rozwiń zwiń