Będzie można posłuchać "Żywych trupów"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
Komiks "Żywe trupy" jest bardzo popularny, a wszystko dzięki świetnie skonstruowanej historii. Na jego podstawie powstała już książka i serial. Teraz czas na słuchowisko!
Audio
Nayyar Ramez i Michał Szolc
Nayyar Ramez i Michał SzolcFoto: Zofia Montowska

Kultowy komiks pt. "Żywe trupy" doczekał się w wielkim świecie adaptacji telewizyjnej. W Polsce powstało na jego bazie słuchowisko.
"Żywe trupy" to historia policjanta Ricka, który postrzelony w trakcie pościgu budzi się w opustoszałym szpitalu. Staje przed trudnym zadaniem - musi odnaleźć żonę i syna w świecie opanowanym przez zombie, a przede wszystkim - musi przeżyć.

Kultowy komiks doczekał się adaptacji telewizyjnej - wyprodukowano już cztery sezony serialu z Andrew Lincolnem i Laurie Holden w rolach głównych. A w Polsce powstało pierwsze słuchowisko na podstawie komiksu, wzięli w nim udział m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski.
Michał Szolc, pomysłodawca i producent słuchowiska i Ramez Nayyar, odpowiedzialny za dźwiękowy świat w Czwórce przyznają, że praca nad tym projektem zajęła im kilka miesięcy.
- Amerykanie robią słuchowiska z komiksów już od jakiegoś czasu. Jest firma specjalizująca się w przekładach dźwiękowych komiksów - mówi Michał Szolc. - W Polsce podjęto też tę próbę i zrobiono jeden tom "Tytusa, Romka i Atomka", więc nie do końca jesteśmy prekursorami, ale na pewno zrobiliśmy pierwszą adaptację dźwiękową "Żywych trupów" na świecie - dodaje. 
W komiksach zazwyczaj nie ma narratora. Bardzo ważne zadanie zostało postawione przed Michałem Wojnarowskim, który pracując nad adaptacją tekstu musiał dopisać też kwestie dla narratora. Dodatkowym utrudnieniem było to, że musiały być one jak najkrótsze.
- Popularność komiksu "Żywe trupy" wynika ze świetnie stworzonej historii - mówi Szolc. Ramez Nayyar przyznaje, że największym wyzwaniem było przeniesienie klimatu komiksowego do słuchowiska.
Panowie zapowiadają, że wkrótce powstaną kolejne słuchowiska z dalszych części opowieści. Jak wyglądała praca z aktorami, jakie wyzwania jeszcze przed nimi dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Kontrkultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka słuchowisko

Czytaj także

Dwaj panowie N.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetycko-muzyczne według scenariusza Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń