Maria Sadowska: "Dzień Kobiet" nie jest filmem feministycznym

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 15:00
Maria Sadowska śpiewa, komponuje, zajmuje się aranżacją oraz produkcją muzyczną, pisze scenariusze, reżyseruje filmy i teledyski. Jej ostatnie dzieło to film "Dzień Kobiet". – Chcę opowiadać kobiece historie – mówi w Czwórce. – Ale nie robię kina feministycznego.
Audio
  • Maria Sadowska m.in. o spojrzeniu na kino i pracy na planie filmowym (Kontrkultura?Czwórka)
Maria Sadowska, reżyser Dnia Kobiet
Maria Sadowska, reżyser "Dnia Kobiet"

Maria
Maria Sadowska w Czwórce/screen wideo

Jednym z jej poprzednich filmów był "Non-stop kolor", który pokazywał życie i problemy kobiet w środowisku pielęgniarek. – Trochę sobie wówczas eksperymentowałam – mówi w Czwórce artystka. – Film nie miał początku ani końca. Dziś jestem zdania, że tam, gdzie kończy się "Non-stop kolor", zaczyna się "Dzień Kobiet".

Sadowska przyznaje, że choć akcja tych filmów rozgrywa się w dwóch diametralnie różnych środowiskach, w obu przypadkach chodzi tak naprawdę o przekazanie podobnych emocji. – Poradzenie sobie ze światem dookoła jest tematyką obu z nich, bo uczucia, które mamy, są tak naprawdę podobne – mówi gość Czwórki.

Czytaj także: "Dzień Kobiet" – wywiad z Katarzyną Kwiatkowską

Maria Sadowska odcina się jednak od "łatki", jaką jej przyczepiono - twórczyni feministycznej. – To wkurzające, że są takie "szuflady", do których od razu ktoś chce cię wtłoczyć – mówi w Czwórce. – A ponieważ mój ostatni film nazywa się "Dzień kobiet" i opowiada o kobietach, od razu musiał zostać uznany za feministyczny. Tymczasem to nie jest kino opowiadające o walce płci, tylko o rozterkach moralnych, o walce o sprawiedliwość, która równie dobrze może przydarzyć się mężczyznom.

Jednak, zamiast w męskim środowisku, np. pracowników huty, Sadowska umieściła swoją bohaterkę wśród kasjerek hipermarketu. – Zrobiłam tak, bo chcę opowiadać kobiece historie – mówi w Czwórce.

Maria
Maria Sadowska/screen wideo

Posłuchaj nagrania rozmowy z Marią Sadowską o kinie, feminizmie, spojrzeniu na kino i pracy na planie filmowym, a także... o muzyce, klikając w załączone pliki dźwiękowe, bądź obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

Zapraszamy do słuchania audycji "Kontrkultura" w każdy weekend już po godz. 12.

(kd/Czwórka)

Czytaj także

Na co do kina? "Imagine", "Kwartet" i "GI Joe"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 15:00
"Imagine", dzięki którym widzący wkraczają w świat niewidomych, "Kwartet", czyli opowieść o starości, która bywa glamour i prawdziwi twardziele z "GI Joe: Odwet" w akcji - w tym tygodniu miłośnicy kina z pewnością nie będą się nudzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Tyndyk: "Sekret" to nie jest film antypolski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 16:00
"Sekret", film Przemysława Wojcieszka, został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "odwagę w poruszaniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźmitry Papko: żeby żyć na Białorusi trzeba milczeć

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 10:50
Białoruskie protest-składy i legendarne formacje polskiej sceny rockowej oraz reggae połączą siły i 21 kwietnia zagrają na koncercie w Warszawie na rzecz wolnej Białorusi. Dwa dni wcześniej na ekrany kin wejdzie film "Żywie Biełaruś!" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i z udziałem m. in. Karoliny Gruszki.
rozwiń zwiń