Ukradli Picassa w 3 minuty

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Nawet w XXI wieku zdarza się, że najcenniejsza sztuka świata nie jest ubezpieczona i solidnie zabezpieczona. Z takiej okazji skorzystali złodzieje w Sao Paulo i w 3 minuty wynieśli dwa obrazy, warte miliony.
Audio
  • O kradzieży w Museu de Arte de Sao Paulo - materiał Dominika Olędzkiego z cyklu "Obraz z dreszczykiem" (Kontrkultura/Czwórka)
Candido Portinari O Lavrador de Caf
Candido Portinari "O Lavrador de Café" Foto: źr. masp.art.br

- Museu de Arte de Sao Paulo to najważniejsza instytucja sztuki w Brazylii i na całym kontynencie Ameryki Południowej - mówi Gunia Nowik, historyk sztuki. - Znajduje się tam ogromna kolekcja europejskiego malarstwa, rzeźby i rysunku - dodaje.
29 października 2007 roku doszło do pierwszej próby kradzieży w tym muzeum. - Dwóch mężczyzn obezwładniło strażników muzealnych, usiłowali dotrzeć na drugie piętro muzeum. Nie udało im się, więc uciekli z miejsca zdarzenia, niczego ze sobą nie zabierając - opowiada Gunia Nowik.

Jednak włamywacze nie poddali się i 2 miesiące później ponownie odwiedzili muzeum.

Był 20 grudnia 2007 roku, 5 rano.
- Włamanie było tak zaplanowane, że odbyło się w trakcie zmiany strażników. Trzej mężczyźni wyważyli drzwi wejściowe. Na drugim piętrze znaleźli upatrzone łupy - opowiada historyk sztuki. - Z tego co zarejestrowały kamery monitoringu wynika, że całe zdarzenie trwało 3 minuty - dodaje.
Złoczyńcy ukradli dwa obrazy: Pablo Picasso "Portret Suzanne Bloch" z 1904 roku z Błękitnego Okresu twórczości malarza oraz obraz Candido Portinari, jednego z głównych przedstawicieli neorealizmu brazylijskiego, pt. "O Lavrador de Café".
Stratę muzeum wyceniło na 100 milionów dolarów. Zatrważającym jest fakt, że ani obrazy ani muzeum nie było ubezpieczone. A muzealne zabezpieczenia złodzieje pokonali łomem i lewarkiem.
Jak skończyła się historia tej kradzieży dowiesz się słuchając załączonego materiału Dominika Olędzkiego z cyklu "Obraz z dreszczykiem" w audycji "Kontrkultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Sztuka zamiast paintballa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 10:00
W najbliższej audycji "Na cztery ręce" poznamy nietypowe pomysły na wyjazdy integracyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zrobi mural?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:00
W najbliższej audycji "Na cztery ręce" porozmawiamy o muralach, szeroko pojętej kulturze ulicy i artystach ulicy oraz ciekawych projektach i ich odbiorze społecznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa w newsach i sztuce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 14:10
Najświeższe informacje z tytułów prasowych dla swojej sztuki wykorzystała Basia Bańda w Miejscu Projektów Zachęty, w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relief, który ożywia miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:00
56 blaszanych elementów w intensywnych barwach pojawiło się na budynku Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. W ten sposób artyści biorący udział w projekcie "Scenografie miejskie" próbują ożywić przestrzeń Warszawy.
rozwiń zwiń