Wojciechowska i dzieciaki świata

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 08:00
Martyna Wojciechowska do tej pory pisała książki głównie dla dorosłych. Niedawno jednak wydała dwie książki dla dzieci, czyli "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata". - Dzieciom trzeba pokazywać prawdziwe życie, a nie karmić je lukrowanymi, bajkowymi, historyjkami - mówi podróżniczka.
Audio
  • Martyna Wojciechowska o książkach "Dzieciaki świata" oraz "Zwierzaki świata" (Poranek OnLine/Czwórka)
Martyna Wojciechowska
Martyna WojciechowskaFoto: Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License, Ertman76

/

Martyna Wojciechowska wspomina, że książkę "Dzieciaki świata" napisała po wakacjach, podczas których zmuszona była czytać swojej córce co wieczór tę samą bajkę.

– Historia opowiadała o królewnie, która siedziała w wieży, czekając na księcia. Ten przyjechał na białym koniu, zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, i żyli długo i szczęśliwie. Wzięłam wówczas głęboki oddech i pomyślałam "dość" – opowiada dziennikarka i podróżniczka. – Życie przecież wcale tak nie wygląda i nie chcę karmić mojego dziecka różowymi, lukrowanymi historiami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Jej zdaniem jest ogromny potencjał w książkach, które ukazują dzieciom prawdziwy świat. Zwłaszcza, że prędzej czy później świat sam pokaże młodym ludziom swoje prawdziwe oblicze. – Na problemy związane z ochroną środowiska musimy uwrażliwiać dzieci od najmłodszych lat – mówi Wojciechowska.

Martyna
Martyna Wojciechowska/fot.A.Chmiel

W jej książkach "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata" przewodnikami po różnych zakątkach Ziemi są tytułowe dzieci i zwierzęta. – Doszłam do wniosku, że warto pokazać dzieciom, jak żyją ich rówieśnicy w innych zakątkach świata – mówi Wojciechowska. – Uświadomić, że są dzieci, które w ogóle nie chodzą do szkoły, i takie, które chciałyby to robić, ale niestety muszą pracować.

 By dowiedzieć się więcej o książkach "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata", posłuchaj nagrania całego wywiadu z Martyną Wojciechowską z audycji "Poranek OnLine".

(kd)

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Gołkowski: stalker to człowiek, który poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:22
- Stalker jest kimś, kto wchodzi w strefę zakazaną, choć nie bardzo wie, czego tam szuka - mówił w Czwórce Michał Gołkowski, autor książki "Ołowiany świt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisać jak Scott Fitzgerald: "Czuła jest noc" i "Dobre wychowanie"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 14:40
Opowieści w stylu retro o romantycznych miłościach i niebezpiecznych związkach to pozycje idealne na długo wiosenny weekend. W cyklu "Look na Book" prezentujemy: "Dobre wychowanie" Amora Towlesa oraz "Czuła jest noc" Francisa Scotta Fitzgeralda.
rozwiń zwiń