Kamil Ronin Rogiński: ŜANĜO oznacza "zmianę"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Badacz rodowodu muzyki oraz alchemik dźwięku Kamil Ronin Rogiński opowiada o swoim nowym projekcie ŜANĜO.
Audio
Kamil Ronin Rogiński
Kamil Ronin RogińskiFoto: archiwum prywatne artysty

- Zmienia się wibracja Ziemi, zmieniają się nam połączenia w umyśle, wzrasta nasza samoświadomość. Wydaje mi się, że warto o tym opowiadać - twierdzi Kamil Ronin Rogiński. - Dlatego stworzyłem grupę ŜANĜO, w skład której wchodzą wrocławscy artyści zafascynowani muzyką z Afryki. Jako ludzie stąd wyjeżdżają na Czarny Ląd, szukają tam swoich mistrzów i uczą się tradycyjnego grania. Struktury, na których opierają się tamtejsze kompozycje bardzo dobrze wibrują i wprowadzają w taneczny stan.

Grupa prezentuje muzykę i taniec z nurtu world music - muzyka świata, zaś idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty.

Nazwa zespołu pochodzi z języka esperanto i oznacza "zmianę". - Wybraliśmy taką formę komunikacji, która jest znana na całym świecie - tłumaczy rozmówca Maćka Szajkowskiego. - Esperanto powstało po to, żeby ludzie mogli się ze sobą porozumiewać. My też chcemy to robić - za pomocą muzyki, nie wypierając jednak regionalnych dźwięków.

Jak zapowiada gość "Folk Off-u", ŜANĜO zamierza trafić do szerokiej publiczności w kraju i na świecie. I choć jest dopiero na początku drogi, już ma liczne grono wspierających fanów związanych z macierzystymi formacjami członków zespołu: R.U.T.A, Foliba, Moon Hoax, Orkiestra Rivendell, Moskwa, Arkona.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk MUZYKA
Czytaj także

United States of Beta: zarażamy jazzem i muzyką świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 08:00
- Udział w projekcie United States of Beta pozwolił mi połączyć etniczne inspiracje z jazzem - mówi Michał Rudaś. - Praca z jazzowym trio była ciekawym doświadczeniem, cieszę się, że mogłem się zmierzyć z takim wyzwaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chudoba gra do utraty tchu już od 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 11:15
- 26 stycznia zapraszamy na wielki koncert urodzinowy Chudoby. Świętujemy 20-lecie w Synagodze pod Białym Bocianem, w naszym rodzinnym mieście Wrocławiu - mówi Janusz Wawrzała, gość niedzielnego "Folk Offu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gooral postawił na bardziej klubowe granie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:40
W ostatnich miesiącach Gooral zrobił niesamowitą furorę. Jego mieszanka nowoczesnych elektronicznych brzmień z muzyką tradycyjną zyskała tysiące sympatyków.
rozwiń zwiń