Dorota Kuziela. Między fletowo-skrzypcową klasyką a bluegrassem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 11:56
- Wraz z zespołem planuję wydać płytę. Jednak na razie czuję, że dopiero wykluwam się z mojego kokonu. Poszukuję, sama jestem ciekawa, jakie będzie to ostatecznie brzmienie - mówiła Dorota "Sowa" Kuziela, skrzypaczka, wokalistka, ale także kompozytor.  
Dorota Sowa Kuziela
Dorota Sowa KuzielaFoto: Maciej Szankowski/Czwórka

Z muzyką związana jest od dziecka, szkołę w klasie skrzypiec kończyła we Wrocławiu. - Potem nagle pojawił się mój brat Jędrzej - który wówczas grał już jazz, folk - i pokazał mi improwizacje. Nie wiedziałam, co zrobić ze sobą po kolejnych szkołach muzycznych i akademii, więc po prostu wybrałam kilka lat przerwy. Dziś wiem, że to było mi wtedy bardzo potrzebne. Po tym czasie wzięłam do ręki skrzypce i okazało się, że grając, potrafię jednocześnie śpiewać. Wzięłam się też za kompozycję - opowiadała gość Czwórki. 

Dziś Dorota "Sowa" Kuziela udziela się solowo oraz w różnych konfiguracjach ze swoim zespołem. Ostatnio zagrała gościnnie z kolektywem Nowy+eren. Śpiewa, komponuje, pisze teksty, gra na gitarze, ale jej podstawowym instrumentem są skrzypce. Wykonuje piosenki z nurtu poezji śpiewanej, w których słychać także elementy folku, muzyki klasycznej i rockowej. Na koncie ma już też premierę koncertowej płyty, "Nigdy nic nie wiadomo" - płyta zrealizowana w ramach nagrody Grand Prix Festiwalu OPPA 2018. 

Posłuchaj
60:10 2022_05_03 23_59_46_PR4_Folk_Off.mp3 Dorota Kuziela opowiada o swojej muzyce (Folk Off/Czwórka) 

Jak podkreślała artystka w Czwórce - wciąż poszukuje swojej muzycznej drogi. - Z żalem emigrowałam, ale w celach matrymonialnych. Potem okazało się, że Warszawa jest fajna, jestem zakochana w Pradze, gdzie panuje ludzkość, naturalność i bliskość, wspaniały wszechświat, wytupuję tu własne artystyczne ścieżki. - Po etapie wrocławskim próbowałam kolejnych nurtów i gatunków. Doszłam jednak do wniosku, że skoro nie wybrałam jednak swojego kierunku, to oznacza, że wciąż mam nieskończenie wiele możliwości - opowiadała. 

Żr. Dorota Kuziela - singer violinist songwriter
***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Dorota "Sowa" Kuziela (wokalistka, gitarzystka, skrzypaczka, kompozytor muzyki klasycznej rockowej)

Data emisji: 04.05.2022

Godzina emisji: 00.04

kd