Polskie Radio
Section05
poezja śpiewana

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Koncert "Osiecka itp. itd...". Natalia Lesz zaprezentuje utwory Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

Podczas koncertu "Osiecka itp. itd...", który odbędzie się w Warszawie, Natalia Lesz zaprezentuje utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej w zupełnie nowych aranżacjach. W trakcie wydarzenia usłyszymy także autorskie kompozycje artystki, w tym m.in. "Wiosną", "Historia z Happy Endem", czy najnowszy singiel "Wierszem lubimy przeklinać".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Natalia Lesz muzyka rozrywkowa Agnieszka Osiecka koncert goya

Koncert "Kochanowski/Zalewska". Renesansowa poezja w połączeniu z muzyką dawną i gitarowym brzmieniem

Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska komponując muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego udowadnia, że pozostają one ponadczasowe i świetnie sprawdzają się jako teksty współczesnych piosenek. - Oprócz gitar elektrycznych, oprócz smyczków sięgam do muzyki renesansu, ponieważ zajmując się od dziecka muzyką dawną, postanowiłam o ten renesans w muzyce zahaczyć - mówi w Programie 1 Marta Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Marta Zalewska muzyka dawna muzyka elektroniczna poezja Adam Mickiewicz Jan Kochanowski

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Krzysztof Kamil Baczyński poezja

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja Edward Stachura reportaż literatura

Intymne spotkanie z poezją Szymborskiej. OS.SO zapowiada nowy projekt

Zuzanna Ossowska, występująca pod pseudonimem OS.SO, zaprasza słuchaczy na spotkanie z jej nowym projektem, w którym usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej w muzycznej aranżacji. Niedawno artystka zaprezentowała pierwszy singiel z albumu, zatytułowany "Niebo". - Mam nadzieję, że uda mi się przenieść słuchaczy do przestrzeni, gdzie można się spotkać ze słowem bardziej intymnie.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Wisława Szymborska

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja Adam Ziemianin