"Nowa Tradycja" 2022. Kadabra Dyskety Kusaje: w naszej muzyce jest mistycyzm

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:32
Zespół Kadabra Dyskety Kusaje został wyróżniony przez Czwórkę podczas tegorocznej odsłony Festiwalu "Nowa Tradycja". - W czasie tworzenia naszej muzyki czujemy, że kontaktujemy się z absolutem - mówią Mariya Mavko i Michał Szczepaniec. 
Mariya Mavko i Michał Szczepaniec
Mariya Mavko i Michał SzczepaniecFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Kadabra Dyskety Kusaje to ukraińsko-polski duet elektroniczny, który tworzą Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa flecistka i wokalistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski producent i multiinstrumentalista. Czwórka - która nagrodę w tym muzycznym wydarzeniu, jakim jest Festiwal "Nowa Tradycja", przyznawała po raz pierwszy - uhonorowała muzyków "za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości". Jak ocenił gospodarz audycji, a także juror festiwalu Maciej Szajkowski, nagroda była "spontanicznym i niepozostawiającym wątpliwości wskazaniem", bo grupa znakomicie "progresywnie odczytuje archetypy, a jednocześnie współcześnie je interpretuje", prezentuje własną kreację, a ich koncert był "świadomą i konsekwentną wypowiedzią artystyczną" oraz "'rodzajem swoistego misterium". 

Jak opowiadali w rozmowie z Czwórką artyści Mariya Mavko i Michał Szczepaniec, nazwa duetu nie jest przypadkowa. - To tłumaczenie jednej z radzieckich jeszcze książek dla dzieci "Byłem w mieście komputerowym". Bohaterem był Kadabra, który gryzł - dosłownie "kąsał" - dyskietki komputerowe, czyli "dyskety" - mówiła wokalistka. Muzycy wspominali swoje pierwsze spotkanie, które miało miejsce na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wówczas po raz pierwszy się zobaczyliśmy, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem nawet, że jesteśmy kolegami z roku. Potem, dokładnie 5 grudnia 2015 roku, spotkaliśmy się w moim domu, by wspólnie razem zagrać - opowiadał Michał Szczepaniec. 

Posłuchaj
60:16 2022_05_18 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 Kadabra Dyskety Kusaje o swojej twórczości i planach muzycznych (Folk Off/Czwórka)  

- Wcale nie chcemy być stricte "zespołem ethno", to nie było nasze założenie, ale tradycje są w nas tak głęboko zakorzenione, że po prostu były i będą słyszalne - tłumaczyła Mariya Mavko. Jak mówili artyści, muzyka jest dla nich formą interpretacji rzeczywistości, sposobem analizy i refleksją o świecie. - Jest środkiem i celem poznania prawdy, może nie ma tu racjonalności, jest raczej więcej mistycyzmu. W procesie twórczym czuję, że kontaktuję się z absolutem - tłumaczył Michał Szczepaniec. 

Zgodnie przyznają, że festiwalowa nagroda to dla nich duże zaskoczenie i wyróżnienie. - Zastanawialiśmy się, czy w naszej muzyce nie ma zbyt dużej ilości elektroniki, nie jesteśmy przecież tacy "true" folkowi. A jednak okazało się, że zostaliśmy nagrodzeni - podkreślali. Dziś zespół Kadabra Dyskety Kusaje gra promocyjną trasę koncertową, zapowiada m.in. występy we Wrocławiu i Gdańsku.

Źr. Radiowe Centrum Kultury Ludowej/NOWA TRADYCJA 2022 | Konkurs Muzyki Folkowej Dzień 2. W drugim dniu przesłuchań do Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowało się sześć zespołów, w tym Kadabra Dyskety Kusaje

Przeczytaj także:

24. folkowy Festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie. Na radiowej scenie nie brakowało koncertów i konkursu muzyki folkowej. Spośród ponad 70 zgłoszeń jury wybrało 12 wykonawców, nawiązujących do muzyki tradycyjnej. Artyści inspirują się choćby muzyką tradycyjną Beskidu Żywieckiego, muzyką kaszubską, podhalańską, melodiami pogranicza polsko-ukraińskiego czy folklorem miejskim. Wśród propozycji usłyszeliśmy i projekty rozrywkowe, i klasyczne, i elektroniczne. Jury, po dwóch turach przesłuchań, zdecydowało, że nagroda Złote Gęśle powędruje w ręce Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz "Into The Roots".

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Kadabra Dyskety Kusaje

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 00.04

kd