EtnoBaltica 2022 i Dźwięki Północy. Które festiwale warto odwiedzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:10
Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica 2022 odbędzie się, już po raz czwarty, na początku lipca. Tydzień później warto odwiedzić Festiwal Dźwięki Północy, czyli Festival Sounds of the North.
SkrzypceZdj. ilustracyjne
Skrzypce/Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Kin Li

Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica 2022 odbędzie się w Ustce i w Swołowie i wystartuje już 1 lipca. - W poprzednich edycjach występowały głównie kapele taneczne, które w swojej twórczości nawiązywały głównie do takich bardzo oddolnych tradycji i kultury małych miejscowości. Teraz w piątkowe popołudnie na plaży wystąpi Piotr Zgorzelski, który poprowadzi warsztaty i animacje tańca. Potem zagra zespół Chrust, a wieczór zamknie Kapela ze Wsi Warszawa - wyliczała Sylwia Razuwajew-Mądry z Centrum Kultury Gminy Słupsk. 

W programie wydarzenia, oprócz koncertów i potańcówek, będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym, warsztatach tańca ludowego oraz warsztatach śpiewania pieśni tradycyjnych. Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych, czyli etnowioski dziecięcej, która będzie festiwalowym azylem, przygotowanym w konwencji folkowego relaksu i etnoanimacji, strefy gastro oraz stoisk rękodzielniczych. Oprócz festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące m.in. bieg po owalnicy "swołowska mila".

Sylwia Razuwajew-Mądry zaprasza na Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica 2022

W programie spotkaliśmy się także z Aleksandrą Kminikowską, która zaprosiła na Festiwal Dźwięki Północy, czyli Festival Sounds of the North. 7 lipca odbędzie się już 36. odsłona. - Koncerty odbędą się w Centrum św. Jana w Gdańsku. To wyjątkowe miejsce, w którym znakomicie brzmi muzyka folkowa i tradycyjna - mówiła gość Czwórki.

Posłuchaj
59:49 2022_06_29 00_00_01_PR4_Folk_Off.mp3 Na festiwale EtnoBaltica i Dźwięki Północy zapraszają organizatorzy (Folk Off/Czwórka) 

Pierwszego dnia wystąpi duńskie trio Dreamers Circus, a gwiazdą wieczoru będzie Kapela ze Wsi Warszawa. W czasie kolejnych wieczorów wybrzmi m.in. muzyka takich grup jak Nordic Fiddlers Bloc - to trio wirtuozów skrzypiec z Norwegii, Szwecji i Finlandii - Odpoczno, Frigg czy polski skład Radykalna Orkiestra Pomorska, który eksploruje folk kaszubski. - Będzie też Across The Baltic Sea, czyli nowy projekt od grupy Sutari, tym razem muzycy wystąpią z przyjaciółmi ze Szwecji - wyliczała Aleksandra Kminikowska. 

Źr. Nadbałtyckie Centrum Kultury/35. Festiwal "Dźwięki Północy" (2020, making of)


***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Sylwia Razuwajew-Mądry (Centrum Kultury Gminy Słupsk, Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica 2022), Aleksandra Kminikowska (Festiwal Dźwięki Północy/Festival Sounds of the North)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 00.05

kd