Hrdza. Bigbitowy folk, który miał być... jazzem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:03
Hrdza to słowacka grupa, którą usłyszeć mogliśmy wielokrotnie na polskich scenach, a ostatnio muzycy zagrali podczas festiwalu Pannonica 2022. - Czerpiemy inspiracje ze słowackiej tradycji, jednak w naszym repertuarze są też utwory całkowicie autorskie - mówił Slavomir Gibarti, wokalista i założyciel formacji. 
Zespół Hrdza podczas festiwalu Pannonica
Zespół Hrdza podczas festiwalu Pannonica Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Zespół pojawił się po raz pierwszy na słowackiej scenie muzycznej w 1999 roku, a do dziś artyści wydali pięć albumów studyjnych i jedną składankę. Ich płyta "Untamed" została dobrze oceniona przez krytyków i fanów, w kwietniu 2019 roku osiągnęła czwarte miejsce w prestiżowym międzynarodowym rankingu World Music Charts Europe, w którym eksperci wybierają najciekawsze aktualne albumy folk i world music z całego świata. Zespół znany jest również z konkursów i show telewizyjnych, a teraz artyści podbili serca publiki festiwalu Pannonica, który odbył się na początku września

- Pierwotnie założeniem było, to, by grać autorską muzykę i pisać własne pieśni - wspominał założyciel i pomysłodawca, a dziś gitarzysta i wokalista grupy Slavomir Gibarti. Jak przyznał, początkowo jego założeniem było to, by iść w kierunku jazzu. Ostatecznie jednak Hrdza gra muzykę folkową, czasem skoczną i radosną, czasem z progresywnymi, połamanymi i synkopowymi rytmami, złożonymi wokalizami, niebanalnymi solówkami, nie stroniąc od instrumentów klasycznych, m.in. skrzypiec i akordeonu. Choć w warstwie tekstowej muzycy czerpią z tradycyjnych źródeł, jak opowiadał gość Czwórki, w repertuarze mają także całkiem autorskie numery.

Posłuchaj
60:10 2022_09_06 23_59_59_PR4_Folk_Off.mp3 Slavomir Gibarti o twórczości grupy Hrdza (Folk Off/Czwórka)

Zespół Hrdza podczas festiwalu Pannonica/fot. Maciej Szajkowski/Czwórka Zespół Hrdza podczas festiwalu Pannonica/fot. Maciej Szajkowski/Czwórka

Ogromną publiczność grupa Hrdza zyskuje także w sieci dzięki klipom do swoich numerów. Teledysk do utworu "Štefan" z adaptacją rusińskiej pieśni ludowej osiągnął do wakacji 2022 roku ponad 32 miliony wyświetleń, dwa lata wcześniej zaś Hrdza użyczyła swojej adaptacji piosenki "Slovensko moje, otčina moje" do filmu "Sviňa". - Preszów, z którego pochodzimy jest słowacką muzyczną mekką. Wiele sławnych zespół i artystów, rockowych, ale i jazzowych, pochodzi właśnie z tego regionu - podkreślał w rozmowie z Czwórką Slavomir Gibarti. 

Źr. Hrdza - Stefan

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Slavomir Gibarti (założyciel, gitarzysta i wokalista, grupa Hrdza)

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 00.06

kd