"Afrykamera 2022 to nie tylko filmy". Kogo usłyszymy podczas festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:14
Dejot, Lua Preta, Montparnasse Musique i Laboratorio Tropical Crew - to artyści, których usłyszymy podczas tegorocznego festiwalu Afrykamera. 
Tegoroczny festiwal Afrykamera już niebawem
Tegoroczny festiwal Afrykamera już niebawemFoto: Shutterstock/gnepphoto

Afrykamera, czyli ogólnopolski festiwal filmów afrykańskich, odbędzie się w tym roku już po raz siedemnasty. Jak podkreślał Łukasz Komła, kurator wydarzenia, głównym tematem przedsięwzięcia będzie "afrofuturyzm", a dwa główne wątki tegorocznej edycji to "Africa, mon amour", a także "Korzenie muzyki". - Pierwszy to po prostu miłosne spojrzenie na kontynent afrykański. W ramach tego wątku pokażemy m.in. film somalijski w reżyserii Khadara Ayderusa Ahmeda "Żona grabaża" z 2021 roku - mówił gość Czwórki. - Drugi to głównie filmy dokumentalne, dotyczące budzących się gatunków muzyki afrykańskiej - wyliczał.  

Festiwal wystartuje 30 września w Warszawie, a filmem otwarcia będzie "Próba sił/Tug of War", obraz, który wyreżyserował Amil Shivji. - Źródło festiwalu bije w stolicy, ale po zakończeniu wersji stacjonarnej wyruszymy do różnych miast na terenie całego kraju. Na razie na naszej mapie mamy m.in. Szczecin, Wrocław, Łódź, Konin, Rzeszów, Kraków czy Gorzów Wielkopolski. Po 22 października nasze filmy będzie można oglądać online - wyliczał kurator.

Sprawdź także:

Posłuchaj
56:48 2022_09_28 00_01_18_PR4_Folk_Off.mp3 Łukasz Komła zaprasza na festiwal Afrykamera 2022 (Folk Off/Czwórka) 

Pokazom filmowym towarzyszyć będą koncerty 1 października pod hasłem "AFreaks by AfryKamera", a na klubowych deskach usłyszymy cztery formacje. Wystąpią: DJ i producent Dejot, Lua Preta - duet angolsko-polski, Montparnasse Musique, czyli duet z RPA i Francji, i DJ-e z warszawskiego kolektywu Laboratorio Tropical Crew. 

Czytaj także:

W czasie festiwalu odbędą się także m.in. warsztaty edukacyjne czy taneczne. Jak podkreślał gość Czwórki, zobaczymy też wiele ważnych obrazów, m.in. "Zaułek starszyzny", nigeryjski film z 2020 roku, który wyreżyserował Siji Awoyinka. - Warto także obejrzeć dokument biograficzny o Cesarii Evorze - to nowe spojrzenie na tę postać. Film "Królowie rumby" to opowieść o latach 50. ubiegłego stulecia, gdy ten gatunek powstawał. Zjawiskowa muzyka pokazana jest na tle konfliktów politycznych - opowiadał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Łukasz Komła (kurator muzyczny festiwalu)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 00.06

kd/kor

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń