Muzyka duetu Lua Preta. "Czarny księżyc" z polsko-angolską duszą

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:10
Duet Lua Preta tworzą wokalistka o angolskich korzeniach Luzia Avelino, znana jako Ms. Gia, i polski producent muzyczny - DJ Mentalcut. Razem generują dźwięki z nurtu global bass, hip-hopu, elektro, w wysokoenergetycznej fuzji z afrykańską tradycją.
Artyści duetu Lua Preta
Artyści duetu Lua PretaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

- Urodziłam się w Polsce, w Poznaniu, ale gdy moi rodzice skończyli studia, zapakowali całą naszą gromadkę i wyjechali do Ruandy. Wróciliśmy tu dopiero po ponad dekadzie. Studiowałam w Poznaniu ekonomię - opowiadała o swoim życiu wokalistka Luzia Avelino. Druga część duetu, DJ Mentalcut, to doświadczony polski artysta, znany głównie fanom hip-hopu, jednak od lat fascynują go brzmienia innych kultur. W swoim blogu przez lata regularnie przybliżał miłośnikom muzyki nie tylko dokonania rodzimego rapu, ale także m.in. angolskie kuduro.

- Ten gatunek poznałem w 2006-2007 roku - wspominał w Czwórce. - Wówczas nie było tak rozpowszechnionych serwisów streamingowych, więc ciekawej muzyki trzeba było szukać na przeróżnych blogach. Europejczycy wówczas przenosili oryginalne kuduru na własny, a potem też amerykański grunt - opowiadał. - Te rzeczy bardzo mi się podobały, jednak sam mieszałem je zawsze z muzyką klubową ze Stanów Zjednoczonych. Starałem się tworzyć nową elektronikę, czerpiąc z różnych miejsc na świecie. I Angola była jednym z tych miejsc - opowiadał artysta. 

Gdy w 2014 roku poznał Luzię Avelino, połączyły ich wspólne muzyczne fascynacje. W początkach ich współpracy wokalistka, której rodzice pochodzą z Angoli i Wysp św. Tomasza i Książęcej, stanowiła dla polskiego didżeja nowe źródło informacji o afrykańskiej muzyce elektronicznej. Luzia w ramach ich współpracy dogrywała dla Mentalcuta partie wokalne. Duet zaczął bardzo szybko tworzyć kolejne utwory, które błyskawicznie rozprzestrzeniały się online. W 2016 roku nowy artyści podjęli pierwsze próby nagraniowe w studiu, i tak powstał singiel "Melhor vai embora".

Posłuchaj
60:16 2022_08_10 00_00_16_PR4_Folk_Off.mp3 Artyści duetu Lua Preta o swojej twórczości i planach muzycznych (Folk Off/Czwórka) 

Jak podkreślali w rozmowie z Czwórką, afrykańska scena muzyczna opiera się na niezwykłej różnorodności. - Afrohouse czy afrobeat króluje na scenie elektronicznej - opowiadała - Dodatkowo oczywiście rap, który przyjmuje powoli współczesne formy popu - podkreślali artyści. 

Źr. Koka Beats/Lua - Preta - Essa Preta Me Mata

Lua Preta oznacza "Czarny księżyc". W muzyce gości Czwórki wybrzmiewa język portugalski, ale utwory zapowiadane są po polsku czy angielsku. Treścią jest miłość, pokój. Poprzez swoją twórczość udowadniają, że na polskim rynku również jest miejsce na muzykę z różnych stron świata.

- Są oczywiście także teksty rewolucyjne, jak "Pokaż swoją broń". Mów głośno o tym, że coś ci się nie podoba, i udowodnij, że jesteś gotowa zawalczyć o swoje racje - podkreślała Ms. Gia. - To nasz najmocniejszy tekst. Chodziło nam także o to, by pokazać perspektywę czarnoskórej dziewczyny w Europie Zachodniej - podkreślał DJ Mentalcut. 

U Know Me Records/Lua preta - Mostra Pistola (Blu Terra Remix)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Ms. Gia i DJ Mentalcut (duet Lua Preta)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 00.05

kd