Mikołajki Folkowe 2022 - Żywi Joł z nagrodą Czwórki. "Podróżujemy w dźwiękach"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 15:23
Podczas tegorocznego XXXII Festiwalu Mikołajki Folkowe ekipa z Żywi Joł zaskoczyła energią, poczuciem humoru, nowymi pomysłami i stylem, określonym jako "wiejski rap". W ramach Sceny Otwartej zdobyli II miejsce i wyróżnienie Czwórki.
Żywi Joł
Żywi JołFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

- Jeżdżąc na festiwale, nie przyjeżdżamy po nagrody, największą wartość mają spotkania z ludźmi, ale ogromnie się cieszymy - podkreślali muzycy w Czwórce. Jak opowiadali, określenie "wiejski rap" w odniesieniu do ich muzyki niezmiernie ich cieszy, choć każdy z nich wciąż mieszka w mieście. Żywi Joł reprezentują Piłę, Łęczną i Świdnik.

Jak sami określają swoją muzykę - to głównie "świadomy etnorap prosto z serca. Głównie, bo wplatamy tam też inne gatunki i inspiracje, tworząc zupełnie nową jakość. Plus kocioł innych stylów i inspiracji szerokich jak skrzydła międzygalaktycznego kondora". - Rap to duża część mojej drogi, zajmowałem się nim wcześniej, zawsze kreatywnie, łączyłem z nim akustyczno-jazzowe dźwięki - opowiadał Bartosz Luz, założyciel grupy, tekściarz, wokalista, flecista, grający także m.in. na okarynie i drumli. - Potem ruszyłem w daleką podróż i powróciłem odmieniony. Dziś próbuję łączyć podróże z dźwiękiem, wplatać motywy etniczne - mówił. 

Swoje utwory muzycy z Żywi Joł tworzą wspólnie. - Każdy z nas wnosi coś do tej muzyki i dzięki temu ruszamy w różne kierunki. To będzie słychać na płycie, będzie tam dużo rapu - podkreślał Bartosz Luz. 

Formacja powstała w 2021 roku. - Praprzyczyną powstania zespołu było po prostu spotkanie przyjaciół - opowiadała Karolina Furmańczyk. Jak podkreślała, efekty są do dziś dostępne w sieci pod hasłem "Rainbow Roots Records". - Poznaliśmy się wtedy, pograliśmy wspólnie i okazało się, że świetnie się rozumiemy. Prawdopodobnie jednak ten projekt nie powstałby, gdyby nie to, że zaproponowano nam koncert - wspominała. 

Posłuchaj
59:12 2022_12_14 00_00_41_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej twórczości i muzycznych planach opowiadają muzycy z grupy Żywi Joł (Folk Off/Czwórka) 

Za teksty odpowiedzialny jest przede wszystkim Bartosz Luz. Jak podkreślał artysta w Czwórce, są one dokładnie przemyślane, nie ma w nich przypadkowych słów, jest za to konkretny przekaz. - Z freestylem mam rzadko do czynienia, bo bardzo staram się dobierać słowa, nie dopuszczać, by leciały przed myślą - podkreślał. Debiutancki krążek grupy ukazać ma się na początku przyszłego roku. - Robimy wszystko oddolnie, materiał jest już zarejestrowany, teraz czas na miksy - mówili artyści. 

Źr. B. Luz/Żywi Joł/Youtube.pl

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Karolina Furmańczyk (skrzypce, gitara, mandolina), Bartosz Luz (założyciel grupy, tekściarz, wokalista, flety, okaryna, drumla), Karol "Karlos" Szonowski (gitara, banjo, mandolina), Łukasz Downer (bas)

Data emisji: 14.12.2022

Godzina emisji: 00.00

kd/kor