Posłuchaj co w trawie piszczy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 17:00
Wielu z nas niecierpliwie wypatruje wiosny, kiedy w trawie pełno najrozmaitszych owadów. Każdy z nich wydaje inny dźwięk. Aż można się w tych odgłosach rozmarzyć. Okazuje się, że owady najbardziej "muzykalne" są podczas jedzenia.
Audio
Posłuchaj co w trawie piszczy
Foto: Jarek Tuszynski (Jarekt)/Wikimedia Commons

- Z utęsknieniem czekam gdy zacznie coś piszczeć, buczeć - mówi w audycji "W cztery oczy" Aleksandra Jasińska, reporterka Czwórki, która szukała odpowiedzi na pytanie "Co w trawie piszczy?".

- W trawie jest mnóstwo odgłosów. Słychać nie tylko owady, które brzęczą, buczą, jak trzmiele. Doskonale znamy odgłos chrabąszcza majowego, nie należącego do cichych owadów. Muchy, bąki, osy, wszystkie wydają niesamowite dźwięki. W trawie również słychać maszerujące mrówki - opowiada Jadwiga Korczak z warszawskiego Zoo.

Najfajniejsze odgłosy owadów można usłyszeć, gdy są one zaabsorbowane spożywaniem pokarmu. - Kiedy podamy świerszczom jedzenie i przyłożymy ucho do terrarium, to wszystko aż wibruje od odgłosów - mówi Korczak.

Wiosną odgłosów jest cała masa. A gdzie teraz są owady? W zimę wpadły w odrętwienie. Obecnie hibernują, w oczekiwaniu na wiosną. Gdy ta nastanie, wrócą charakterystyczne odgłosy dobiegające z trawy.

MF  

Więcej na temat odgłosów jakie wydają owady, dowiesz się słuchając rozmowy z Jadwigą Korczak w audycji "W cztery oczy".

Czytaj także

Szympansy pozbyły się much

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 15:00
Dzięki pasożytniczym osom można na dobre pozbyć się much. Jako pierwsze z tej metody skorzystały szympansy z zoo w Edynburgu - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski sposób na muchy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 18:55
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu skonstruowali robota, który żywi się muchami i komarami.
rozwiń zwiń