Brytyjski sposób na muchy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 18:55
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu skonstruowali robota, który żywi się muchami i komarami.
Audio

Przez niektórych maszyna już została ochrzczona mianem "władcy much". Każdy, kto w tym momencie wyobraża sobie metalicznego predatora, który latem wpuszczony do pokoju przed snem rozwiąże nam problem denerwującego bzyczenia, będzie jednak srodze rozczarowany, ponieważ pokarm naszej elektronicznej pociesze musimy dostarczyć sami. - Ekobot jest platformą jeżdżącą na kołach, wyposażoną w kilka pojemników, w których składuje biomasę, którą rozkłada, w wyniku czego wydzielony zostaje wodór napędzający robota – tłumaczył w Czwórce Paweł Kamiński z portalu technologie.gazeta.pl.

Według badań naukowców robotowi wystarczyło zjedzenie zaledwie 8 much, by wytworzyć energię potrzebną do funkcjonowania przez 12 dni, przy kilkusekundowej możliwości poruszania się co 14 minut. Badacze już zastanawiają się nad wersją robota zdolną jeść nie tylko muchy, ale też płynne resztki ze świni czy z myszy. Ten pomysł wzbudza jednak uzasadnione etyczne kontrowersje:

- O ile człowiek jest tak skonstruowany, że żywi się zwierzętami, to jednak robota można zaprojektować tak, żeby żywił się czymś innym – mówił rozmówca naszej reporterki Oli Jasieńskiej.

Więcej na temat praktycznego zastosowania robota muchożercy w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Zobacz więcej na temat: NAUKA boks

Czytaj także

Wydrukuj robota, jakiego potrzebujesz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 11:00
Naukowcy z USA uważają, że dzięki drukowaniu 3D, dostępności tanich drukarek trójwymiarowych i dokumentacji, roboty będą mogli tworzyć badacze i inżynierowie a nawet hobbyści - poinformował magazyn New Scientist.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat zmalał i robi się coraz mniejszy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 10:37
O zimnej fuzji, telewizji holograficznej i miniaturowych robotach - opowiada Marek Matacz, publicysta zajmujący się nowymi technologiami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyczna riksza

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 20:45
Szybki transport miejski znany od wieków również może być zupełnie odmieniony dzięki nowoczesnym technologiom. W Czwórce opowiadamy o nietypowej rikszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyczne sprzątanie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 20:44
Roboty mogą być duże - pomagają ludziom w wielu fabrykach, mogą być też małe - jak roboty kuchenne. Od pewnego czasu popularne jest jeszcze inne zastosowanie robotów - zamiast odkurzacza.
rozwiń zwiń