Czego nie robić podczas koncertów?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 16:53
W czasie wakacji koncerty i festiwale wszelkiego typu mnożą się jak grzyby po deszczu. Okazuje się, że żądni kontaktu ze swoimi idolami fani często nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo potrafią uprzykrzyć im życie.
Audio
  • Na co możemy sobie pozwolić podczas koncertu? (4 do 4/Czwórka)
Publiczność na OFF Festivalu
Publiczność na OFF FestivaluFoto: off-festival.pl/mat.prasowe

Niedawno słynny polski pianista, Krzysztof Zimmermann przerwał koncert w niemieckim mieście Essen, po tym, jak zauważył, że jeden z słuchaczy nagrywa go smartfonem. Czy to oznacza, że nie mamy prawa uwieczniać występów naszych idoli, nawet na użytek własny?

- Potrzebne są dobre relacje i wzajemny szacunek – mówi Andrzej Świder z jednej z agencji koncertowych w Warszawie. – Jeśli ktoś, kto nagrywa występ artysty bez zezwolenia, potem umieści to nagranie w sieci, ono może krążyć, zniekształcone pod każdym względem.

Zdaniem eksperta wykonawcy z reguły jednak nie mają nic przeciwko uwiecznianiu ich koncertów. Tego zdania jest także Marcin "Don Gorgone" Krasowski z formacji Vavamuffin, oraz Transmisja, który podkreśla, że przecież wszystko zależy od rodzaju imprezy, podczas której dojdzie do takiego zajścia. – Na naszych koncertach to, że ludzie wyciągają telefony i filmują, czy nagrywają, jest całkowicie normalne – mówi wokalista. – Czasem, podczas koncertu rzeczywiście przeszkadza mi błysk fleszy. Ale wiem, że moją rolą jest zabawić i wzruszyć, jestem na scenie dla ludzi. Pozwalanie na fotografowanie jest częścią mojej roboty.

Zdaniem muzyka fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej nowinek technologicznych, zmienia wiele w życiu muzyków, zwłaszcza w zakresie rejestrowania i udostępniania muzyki w sieci. – Ale tak to jest, wszystko się zmienia i trzeba to zaakceptować – podsumowuje Krasowski.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka koncert

Czytaj także

Koncert Lao Che w Czwórce (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 19:15
W Czwórkowym "Ministerstwie Dźwięk" przypomnieliśmy występ żywej legendy polskiej alternatywy. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia koncertu Lao Che, a także oglądania galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablopavo i Praczas w Czwórce. Zobacz wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 14:31
W "Ministerstwie Dźwięku" we wspólnym projekcie prezentują się dwie nietuzinkowe osobowości. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z muzykami przed występem, nagrania koncertu, a także obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Mazolewski: dźwiękowy przekaz Pink Freud trafia do ludzi na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:50
W rankingu ubiegłorocznych koncertów na festiwalu Sziget ich występ wyprzedził Snoop Dogga i Korn. Jesienią Pink Freud zagrają m. in. w Japonii, Brazylii i Indiach. A w lipcu odpalą "Godzillę" w Warszawie.
rozwiń zwiń