Powtórka z geografii. Jak nie zgubić się z mapą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 16:20
- Najważniejszy na mapie jest południk zerowy, bo to od niego odmierzamy pozostałe wartości na siatce kartograficznej - opowiada geograf Maciej Lechowicz.
Audio
  • Jak czytać mapy - podpowiada geograf Maciej Lechowicz (Stacja Nauka/Czwórka)
Podróżnicy najczęściej korzystają z map topograficznych. Są to mapy wielkoskalowe na których zaznacza się m.in. rzeki, drogi i szlaki turystyczne.
Podróżnicy najczęściej korzystają z map topograficznych. Są to mapy wielkoskalowe na których zaznacza się m.in. rzeki, drogi i szlaki turystyczne.Foto: Pixabay/ItsMirkwoodGirl/dom. publiczna

Innymi charakterystycznymi punktami na mapie są zwrotniki i równoleżniki. - Dużo ciekawsze są jednak określenia nieformalne, które odnoszą się do dość wysokich szerokości geograficznych na półkuli południowej - wyjaśnia ekspert i zdradza, co kryje się pod nazwą "ryczące czterdziestki" i "ryczące pięćdziesiątki" oraz gdzie można… gwizdać na wietrze.

Jak wyznaczano odległości w starożytności i dlaczego w 1984 roku zniknął południk przebiegający przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie – dowiesz się słuchając nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Karol Pawłowicki

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:47
Opalanie to - z naukowego punktu widzenia - wytwarzanie w skórze barwnika, tzw. melaniny. Choć jest przyjemne, może jednak prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
rozwiń zwiń