X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ziewanie. Czy zwierzęta nudzą się bardziej?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 15:15
Amerykańscy naukowcy porównali długość ziewania zwierząt i ludzi. W doświadczeniu oparli się na neuropsychologicznych parametrach i... filmach z YouTuba.
Audio
  • Ziewanie - czy to różni nas od zwierząt? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dla niektórych ziewanie to objaw stresu, dla innych niedotlenienia. Są też tacy, którzy twierdzą, że ziewają tylko ci, którzy są naprawdę zrelaksowani. A jak to wygląda u zwierząt?
Dla niektórych ziewanie to objaw stresu, dla innych niedotlenienia. Są też tacy, którzy twierdzą, że ziewają tylko ci, którzy są naprawdę zrelaksowani. A jak to wygląda u zwierząt?Foto: Pixabay/wilkernet/dom. publiczna

Czytaj także
ciąża mama 1200.jpg
Inteligencja. Masz to po mamie?

Ten popularny kanał dostarczył im wiedzę z zakresu długości ziewania u poszczególnych gatunków zwierząt, które porównali z "osiągnięciami" człowieka. - Rzeczywiście w tej materii jesteśmy bezkonkurencyjni. Nasz "ziew" jest najdłuższy i świetnie koreluje z wielkością mózgu oraz ilością neuronów - wyjaśnia dr Paweł Boguszewski.

Czy to pozwala wysnuć teorię, że osobniki lepiej rozwinięte i bardziej inteligentne ziewają dłużej? Neurofizjolog z Polskiej Akademii Nauk tłumaczy to na przykładzie mózgu Einsteina i wyjaśnia, dlaczego badania nad ziewaniem działają, jak środek nasenny.   

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 12.40

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anatomia przytulania - czy dzięki temu jesteśmy zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:31
- Przytulanie się zaspokaja jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, czyli poczucie bezpieczeństwa – mówił w rozmowie z Czwórką Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń