Ziewanie. Czy zwierzęta nudzą się bardziej?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 15:15
Amerykańscy naukowcy porównali długość ziewania zwierząt i ludzi. W doświadczeniu oparli się na neuropsychologicznych parametrach i... filmach z YouTuba.
Audio
  • Ziewanie - czy to różni nas od zwierząt? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dla niektórych ziewanie to objaw stresu, dla innych niedotlenienia. Są też tacy, którzy twierdzą, że ziewają tylko ci, którzy są naprawdę zrelaksowani. A jak to wygląda u zwierząt?
Dla niektórych ziewanie to objaw stresu, dla innych niedotlenienia. Są też tacy, którzy twierdzą, że ziewają tylko ci, którzy są naprawdę zrelaksowani. A jak to wygląda u zwierząt?Foto: Pixabay/wilkernet/dom. publiczna

Czytaj także
ciąża mama 1200.jpg
Inteligencja. Masz to po mamie?

Ten popularny kanał dostarczył im wiedzę z zakresu długości ziewania u poszczególnych gatunków zwierząt, które porównali z "osiągnięciami" człowieka. - Rzeczywiście w tej materii jesteśmy bezkonkurencyjni. Nasz "ziew" jest najdłuższy i świetnie koreluje z wielkością mózgu oraz ilością neuronów - wyjaśnia dr Paweł Boguszewski.

Czy to pozwala wysnuć teorię, że osobniki lepiej rozwinięte i bardziej inteligentne ziewają dłużej? Neurofizjolog z Polskiej Akademii Nauk tłumaczy to na przykładzie mózgu Einsteina i wyjaśnia, dlaczego badania nad ziewaniem działają, jak środek nasenny.   

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 12.40

kul/jsz

Czytaj także

Anatomia przytulania - czy dzięki temu jesteśmy zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:31
- Przytulanie się zaspokaja jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, czyli poczucie bezpieczeństwa – mówił w rozmowie z Czwórką Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń