Anatomia przytulania - czy dzięki temu jesteśmy zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:31
- Przytulanie się zaspokaja jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, czyli poczucie bezpieczeństwa – mówił w rozmowie z Czwórką Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Co daje nam nawyk przytulania się do innych ludzi? (Nawiedzeni/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Przytulanie się do innych jest cenne, choć - jak podkreśla Leon Ciechanowski – nie jest lekiem na wszystko, a by dostarczało nam profitów, muszą być spełnione określone warunki. - Mówi się, że dotyk drugiego człowieka powoduje wydzielanie oksytocyny, dzięki której jesteśmy szczęśliwsi, czyli zdrowsi. Jednak to, czy działa to automatycznie nie zostało potwierdzone naukowo - przekonywał ekspert. Sceptycznie odniósł się także do teorii, w myśl której by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie, by zachować zdrowie, trzeba ośmiu, by się rozwijać - dwunastu. - Przytulanie się jest jednak elementem wsparcia społecznego, co jest produktorem zdrowia. Ten mechanizm działa skutecznie od zamierzchłych czasów - mówił.

W rozmowie z Czwórką opowiadał o eksperymentach, które potwierdziły jednak zbawienną moc przytulania i jego pozytywny wpływ na nasze życie. W programie zaś reporter Czwórki Maciej Oswald przeprowadził miarodajną próbę z udziałem… redakcyjnych koleżanek.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.05.2016

Godzina emisji: 11.20

kd

Czytaj także

Uzależnienia behawioralne. Sprawdź czy jesteś nałogowcem!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:57
- Otwieramy oczy i pierwsze, o czym myślimy to sprawdzenie poczty mailowej, mediów społecznościowych. To przejaw uzależnienia - mówi Anna Kuciak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam egoizm? "By pomagać innym, pomóż sobie"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 13:27
Aby móc pomagać innym, wspierać ich, budować trwałe relacje, warto zacząć od pracy nad sobą, od zapewnienia sobie komfortu, życiowej równowagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko XXXS mają anoreksję - bądź czujny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 09:37
- Przy zaburzeniach odżywiania, kluczową rolę odgrywa poczucie własnej wartości - mówi psycholog Bianca Beata Kotoro. To niska samoocena często jest przyczyną anoreksji, bulimii czy otyłości.
rozwiń zwiń