Teleskop Hubble'a powoli się psuje. Co dalej z fotografowaniem kosmosu?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:23
Teleskop Hubble'a jest wielkości autobusu i porusza się po orbicie ok. 550 km nad powierzchnią Ziemi. - Umieszczono w nim aż sześć żyroskopów, ale okazało się, że nie działa już czwarty z nich - mówił Mateusz Borkowicz, autor cyklu "Astrosapiens" w Czwórce.
Audio
  • Jak działa Teleskop Hubble'a - rozmowa z Mateuszem Borkowiczem (Stacja Nauka/Czwórka)
Teleskop Hubblea
Teleskop Hubble'aFoto: Vadim Sadovski/Shutterstock.com

Teleskop Hubble'a miał służyć tylko kilka lat. Tymczasem wysłano go w przestrzeń w 1990 roku i do dziś ma na koncie mnóstwo przełomowych odkryć Mateusz Borkowicz

Jak tłumaczył teleskop kosmiczny potrzebuje przynajmniej trzech żyroskopów, by dokładnie ustawić się w przestrzeni, i móc robić zdjęcia przez wiele godzin, dni i tygodni. - "Obiegając" Ziemię teleskop obracałby się, a chodzi o to, by jego aparaty były precyzyjnie ustawione w konkretnym kierunku - mówił gość Patryka Kuniszewicza. - W 2009 roku podczas jednej z ostatniej misji wahadłowców naprawiano Teleskop Hubble'a, ale wówczas ta metoda była korzystna. Rakietami używanymi dziś, które nie mają m.in. wysięgników, ciężko byłoby przeprowadzić taką misję. Byłoby to też mniej opłacalne - tłumaczył.

Co stanie się teraz z Teleskopem Hubble'a i jak próbuje się go naprawić z Ziemi? Czy dwa działające żyroskopy wystarczą, by mógł dalej wykonywać misję? O tym rozmawialiśmy w Czwórce.

ZOBACZ WIĘCEJ "Astrosapiens" Mateusza Borkowicza w Czworce >>>

W programie zdradzaliśmy także, dlaczego niebo warto obserwować przed świtem, we wczesnych godzinach porannych i które, widoczne wówczas gwiazdozbiory, zwiastują nieuchronnie zbliżającą się zimę. Więcej w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mateusz Borkowicz (autor i gospodarz cyklu "Astrosapiens" w Czwórce)

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA odkryła piąty stan skupienia. Wykazała go najzimniejsza materia w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 16:10
Oprócz znanych czterech stanów skupienia: ciekłego, stałego, gazowego i plazmy postał piąty, stworzony w warunkach najniższej temperatury we wszechświecie.
rozwiń zwiń