X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paragelia - gdy smutek dopada, a ty się śmiejesz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:20
- Zjawisko spontanicznego, bardzosilnego i niepohamowanego śmiechu to paragelia - wyjaśnia Ewa Polak, psycholog. Nerwowy śmiech moż być czymś niegroźnym, choć bardzo krępującym, ale może być też objawem zaburzenia. 
Audio
  • Czym jest śmiech silny i z czego wynika? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Nerwowy śmiech może przybierać formy bardziej lub mniej nasilone. Niebezpieczny jest też taki śmiech, który pojawia się bardzo rzadko, bo wtedy trudniej jest stwierdzić czy jest to zaburzenie, czy nietypowa reakcja na stres. Poprzez śmiech rozładowujemy napięcie, ale możemy mieć też do czynienia ze śmiechem silnym, który jest poważnym zaburzeniem psychicznym. - Może być on objawem schizofrenii, autyzmu, może występować np. po udarze, przy stwardnieniu rozsianym, demencji czy zespole Aspergera - wyjaśnia ekspertka. 

Silne śmianie się występuje czasem w sytuacjach poważnych, np. podczas mszy, rozmów na traumatyczne, trudne tematy czy podczas pogrzebu. 

Jaką funkcję psychologiczną pełni śmiech? Czym jest śmiech nerwowy? Co w naszym mózgu powoduje takie reakcje? O tym w nagraniu ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 12.44

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dysleksja - od urodzenia do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 14:00
To zaburzenie nie jest próbą ukrycia braku wiedzy czy lenistwa. Najczęściej przejawia się ono w nauce, a może dawać też inne objawy. 
rozwiń zwiń