Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
Audio
  • Czy pedantyzm może być zabureniem, chorobą? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

U niektórych dbałość o porządek jest wynikiem zamiłowania do ładu wokół siebie, u innych, jak u serialowego detektywa Monka, to już zaburzenie. 

- Pedant po przyjściu do domu zawsze trzykrotnie wyciera buty o wycieraczkę, odkłada czapkę na określoną półkę itd. - mówi psycholog dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS.

W psychologii czy psychiatrii o zaburzeniu możemy mówić dopiero, gdy przyjmiemy jakąś definicję normy lub patologii. Przy pedantyzmie tym wyznacznikiem może być lęk, cierpienie. - Czasami możemy cierpieć z powodu nadmiernego przywiązania do szczegółów, dbania o siebie, o porządek, odczuwamy lęk, gdy coś nie stoi na swoim miejscu, nie możemy spać z tego powodu - mówi Czwórkowy ekspert. - W takim wypadku możemy mówić o zaburzeniu - dodaje. 

O problemie mogą mówić i ci, którzy podczas przyjęcia we własnym domu, zamiast cieszyć się spotkaniem, nerwowo sprzątają po gościach. Czym jest perfekcjonizm, a czym pedantyzm? Czy są to cechy wrodzone, a może nabyte? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 12.35

pj/kd

Czytaj także

Czy emocje są zaraźliwe? "To zależy od stopnia bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:00
W mowie potocznej funkcjonuje zwrot "zarażać śmiechem". Czy ma to naukowe uzasadnienie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
rozwiń zwiń