Matura ustna - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:00
- Z maturą ustną jest jak z jazdą samochodem. Na początku zmiana biegów i obserwowanie ruchu drogowego dekoncentrują, ale potem zwraca się uwagę tylko na to, na co trzeba i na te przepisy drogowe, które obowiązują na danym skrzyżowaniu - przekonuje Przemysław Kutnyj, mistrz Polski w wystąpieniach publicznych.
Audio
  • Przemysław Kutnyj radzi, jak przygotować się do ustnej matury (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: George Rudy/Shutterstock.com

Na maturach ustnych nie recytujemy wiedzy, tylko mówimy o tym, co chcemy powiedzieć. Mamy to zaplanowane Przemysław Kutnyj

Zdaniem gościa Czwórki w wystąpieniach publicznych, w tym w egzaminach ustnych, chodzi o trening i świadomość celu. - Wiem, po co idę, wiem, jak to powiem i wiem, jak się zachować w danej sytuacji - mówi. - A rzeczy techniczne, jak mowa ciała i głos, one powinny być wyćwiczone na tyle, żeby przesadnie się nad nimi nie zastanawiać - dodaje.

Mistrz Polski w wystąpieniach publicznych podpowiada także, jakie ćwiczenia najbardziej przydarzą się maturzystom. -  Warto sprawdzić swoją wiedzę, przed kimś kto nam dobrze życzy. Niech oceni wystąpienie, przyjrzy się mowie ciała, brzmieniu głosu - wymienia. 


Czytaj także
matematyka 1200.jpg
Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Jaką rolę w przygotowaniu do ustnych egzaminów odgrywają notatki? Dlaczego wystąpienia lepiej jest ćwiczyć, przy muzyce, której nie lubimy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Przemysław Kutnyj Przemysław Kutnyj

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Przemysław Kutnyj (mistrz Polski w wystąpieniach publicznych)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 12.07

kul/bch

Czytaj także

Jak zdać matematykę na maturze?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 18:17
W poniedziałkowy poranek w audycji "Nawiedzeni" spróbujemy przygotować się do egzaminu dojrzałości z matematyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z polskiego? Wiemy jak ją zdać!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:20
- Kanon lektur nie wystarczy, ważna jest interpretacja - mówi dr Tomasz Kowalczuk. I tłumaczy, że podstawą warsztatu interpretacji jest umiejętność rozpoznawania tropów stylistycznych i historycznych.
rozwiń zwiń