Japonki nie są zdrowe dla naszych stóp

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 13:55
Nieustanne chodzenie w japonkach, choćby tylko przez czas wakacji jest groźne dla naszego ciała. Zaczyna się od stóp, ale dysfunkcje mogą pojawić się w biodrach czy kręgosłupie. 
Audio
  • Czy może grozić chodzenie w japonkach? (Czwórka/Stacja kultura)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Noszenie japonek może doprowadzić do wielu deformacji, często nieodwracalnych. Klapki japonki nie amortyzują stopy, nie podpierają jej w podbiciu, a także wymuszają stawianie krótszych niż zwykle kroków. Aby klapki się nie zsunęły, ich właściciele zwykle zaginają do dołu duże palce u stóp, zmuszając mięśnie do wykonywania nienaturalnej dla nich pracy. Dodatkowo obciążają nasze prostowniki, czyli mięśnie prostujące staw skokowy oraz duży paluch stopy. 

- Gdy będziemy stale przeciążać te mięśnie, to może to wpływać w istotny sposób na pewnego rodzaju późniejsze kontuzje - mówi Artur Jagodziński fizjoterapeuta z Rehasport Clinic. - Wydłużone chodzenie w japonkach, choćby wakacyjne, może skutkować różnymi dysfunkcjami - dodaje.

Wśród kontuzji, które mogą pojawić się od tego typu obuwia Czwórkowy ekspert wymienia: "piszczel biegacza" czy haluksy. Podkreśla, że wiele kontuzji może odbić się na całym naszym organizmie - na biodrach czy kręgosłupie. O jakich kontuzjach mówi terapeuta? Jak można im zapobiec? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 5.07.2018

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy tatuaż latem? Dermatolog mówi: nie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:33
Dermatolodzy nie polecają robienia tatuaży w okresie letnim, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem słonecznym. 
rozwiń zwiń