Dlaczego koty nas drapią?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:37
Kochasz, przytulasz, wszystko jest super, ale nagle... haps! Dlaczego koty znienacka gryzą i drapią. I czy rzeczywiście robią to znianacka?
Audio
  • Koci behawioryzm. Dlaczego koty miauczą i drapią? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kotek
KotekFoto: medveda/Shutterstock.com

- Nadajemy kotom mnóstwo negatywnych ludzkich cech tylko dlatego, że nie spełniają naszych oczekiwań. A te biorą się z reguły z wcześniejszych kontaktów z psami. Tymczasem to zupełnie nie powinno mieć miejsca - mówiła Anna Wypych z Fundacji dla zwierząt Argos i Ośrodka Koteria. Ale jak podkreślała, to nie jedyny powód. - Ludzie traktują koty jak pluszowe zabawki, a kot nie jest "pluszakiem".

I tłumaczyła, dlaczego koty nie zgadzają się tak chętnie, jak psy, m.in. na leżenie na posłaniu, które im kupujemy, pieszczoty, czy przekładanie ich z miejsca na miejsce. Dlaczego są nerwowe, gdy w domu pojawia się dziecko, lub po przeprowadzce? To sprawdziła Adrianna Janiszewska

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 12.12

kd

Czytaj także

Czemu niedźwiedzie polarne schodzą z kry na ląd?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 17:00
27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego. - To wyjątkowe zwierzęta, największe drapieżniki zamieszkujące Arktykę, bardzo odległe, zimne rejony - mówi Anna Jakucińska z warszawskiego Zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies z kotem jak człowiek z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:20
Przyjaźń między zwierzętami istnieje i bardzo przypomina tę między ludźmi. Są zwierzęta, które nie potrafią żyć bez drugiej połówki. Jak wyglądają ich relacje i dlaczego są tak do siebie przywiązane? 
rozwiń zwiń