X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
Audio
  • Dlaczego nie należy popijać leków sokami owocowymi? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

niedźwiedź polarny 1200.jpg
Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Jak przekonywała Ewa Zaborska z Medicover, woda jest najlepszym środkiem do popijania leków, bo jest głównym składnikiem naszego organizmu i po prostu "niczego nie zaburza". - Utrzymuje całkowicie homeostazę taką, jaką mamy w organizmie, nie zmienia pH soku żołądkowego. To najbezpieczniejsze źródło - mówiła ekspertka. Jeśli rzeczywiście chcemy popić lek sokiem, zamiast wody, nie bez znaczenia będzie, z czego go przygotujemy. Najgorszym wyborem, jak tłumaczy Ewa Zaborska, będzie sok grapefruitowy. - Bo zmienia on metabolizm danych leków, zmniejsza aktywność enzymów nie tylko wątrobowych, ale i tych w jelicie cienkim - mówiła rozmówczyni Czwórki. - Jeśli lubimy jeść grapefruity, w czasie specyficznej terapii lekami warto też zmienić przyzwyczajenia i zrezygnować z nich, albo przed i po zażyciu leku zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp.


etna 1200.jpg
W jaki sposób erupcja wulkanu wpłynęłaby na środowisko?

ZOBACZ TAKŻE Mity i inne fake newsy. Dlaczego tak lubimy "spiski"? >>>

"Mniejszym złem" będzie popijanie leku sokiem pomarańczowym. - Mówimy oczywiście o suplementach diety, które stanowią drugorzędny proces w leczeniu - tłumaczyła ekspertka. Leków, które zostały przepisane przez lekarza, i które, w określonych dawkach, stanowią niezbędny czynnik terapii, nie należy popijać sokami.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 12.30

kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak