Dzień Nauki Polskiej. "Bo nauka ma gigantyczną przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:42
Dzień Nauki Polskiej, wyjątkowe święto przypadające 19 lutego, ma upamiętniać dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy. 
Audio
  • O Dniu Nauki Polskiej opowiada Mateusz Kulik (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

czwórka idzie na studia toruń 1200x.jpg
"Czwórka idzie na studia" jesteśmy na UMK w Toruniu >>>

19 lutego 2020 po raz pierwszy obchodzimy Dzień Polskiej Nauki. Data jest nieprzypadkowa, bowiem to właśnie tego dnia 547 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, który "zatrzymał słońce, a ruszył Ziemię". Jego dzieło "O obrotach sfer niebieskich" do dziś uznawane jest za przełomowe w dziejach nauki i astronomii.  

ZOBACZ WIĘCEJ Audycje plenerowe Czwórki >>>

Jak wyliczał dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik w Polsce mamy kilkadziesiąt tysięcy badaczy i mnóstwo sukcesów na naukowym koncie. - Tylko w ubiegłym roku polscy naukowcy wydrukowali bioniczną trzustkę jako pierwsi na świecie. Badacze ze Śląska dowiedli, że jeden z największych mięśni w naszym ciele, czyli przepona, pomaga nam utrzymać równowagę ciała. Jej rola była dotąd nieznana. A z ośrodka NASA wystartowały dwie polskie satelity - wyliczał. 

ZOBACZ TAKŻE Czwórka na Międzynarodowych Zawodach Robotów "Sumo Challenge" w Łodzi >>>

I jak podkreślał, to zapewne nie koniec, bo Polska ma wielki potencjał naukowy. - W naszym kraju uczy się około 1,2 mln studentów i niemal 40 tys. doktorantów - wyliczał Mateusz Kulik. - Wśród nich z pewnością są ludzie, którzy w przyszłości zmienią oblicze nauki, a może i przyszłość świata.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 12.05

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak